Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Медична допомога українцям

Medicinos pagalba ukrainiečiams

Atmintinė skelbiama lietuvių, anglų, ukrainiečių bei rusų kalbomis.  Atmintinę rasite čia.

Kraujagyslių chirurgai kviečia pasitikrinti aortą

Jei žmonės savo sveikata rūpintųsi ir tirtųsi profilaktiškai, būtų galima išvengti daugybės ligų ir būklių sukeliančių mirtinas pasekmes. Tas pats liečia ir aortos aneurizmą. Jei ji žmonėms būtų aptinkama laiku, kasmet Lietuvoje būtų galima išgelbėti kelias dešimtis žmonių.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus gydytojai jau antrą kartą rengia nemokamas aortos patikras, kad nuo mirtinų pasekmių ateityje būtų išgelbėta kuo daugiau žmonių.

„Pernai Pasaulinė aortos dieną mūsų skyriaus kraujagyslių chirurgai ir gydytojai rezidentai echoskopu ištyrė apie 190 klaipėdiečių ir aplinkinių rajonų gyventojų. Dviem iš jų radome aortos patologiją ir skyrėme tolimesnius tyrimus bei gydymą“, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vedėjas Karolis Tijūnaitis.

Pasak gydytojo, patikros rezultatai buvo pakankamai geri, tačiau abejojama, ar žinutė apie galimybę išsitirti pasiekė didžiausios rizikos grupę – vyrus, kuriems daugiau nei 65-eri.

„Džiaugiamės, kad sveikata rūpinasi jaunesnio amžiaus žmonės, tačiau aortos aneurizma dažniau –vyresniųjų liga. Aorta yra stambiausia žmogaus organizmo kraujagyslė, kuria kraujas iš širdies teka į kitus gyvybiškai svarbius organus. Vyresnio amžiaus žmonėms aortos sienelė gali susilpnėti ir išplonėti dėl ligų ir anksčiau patirtų traumų. Kai pilvo srityje aortos sienelė susilpnėja ir išplonėja, kraujagyslė gali išsipūsti. Nenormalus jos padidėjimas vadinamas aneurizma. Jai plyšus, kyla mirtino nukraujavimo grėsmė, “– įspėjo K.Tijūnaitis.

Kadangi aneurizma susidaro per ilgą laiką, daugelis pacientų nejaučia jokių ženklų, įspėjančių apie mirtiną pavojų. Pilvo aortos aneurizmos diagnozei  patvirtinti paprastai pakanka tyrimo echoskopu. Jei aptinkama patologija, atliekama kompiuterinė pilvo tomografija. Ji suteikia papildomos informacijos, leidžiančios tiksliai nustatyti aneurizmos dydį ir apimtį, kitų kraujagyslių būklę, taip pat kitą pilvo patologiją.

Atsižvelgiant į ligos stadiją ir kiekvieno paciento anatominius ypatumus, aortos aneurizmai pašalinti gali būti taikoma atvira operacija arba endovaskulinė procedūra.

Jeigu laiku aptinkama neplyšusi aneurizma, gydymas 95 proc. atvejų būna sėkmingas.

Plyšus aneurizmai išgyvena tik 2-4 pacientai iš 10.

Lietuvoje dėl plyšusios aortos aneurizmos kasmet gydoma 50-60 pacientų.

Pilvo aortos aneurizma išsivysčiusiose šalyse diagnozuojama  2-8 proc. gyventojų. Dažniau pasitaiko vyresniems nei 50 metų asmenims, dažniau vyrams, nei moterims. Pilvinės aortos aneurizmos paplitimas didėja su amžiumi, tad ateityje, dėl senėjančios visuomenės, ši patologija gali tapti dar dažnesnė.

Rugsėjo 25-ąją – Klaipėdos jūrininkų ligoninės kraujagyslių chirurgai atliks nemokamą aortos patikrą – echoskopiją.  Nuo 10 iki 13 val. norintieji pasitikrinti kviečiami atvykti į Klaipėdos  jūrininkų ligoninę ir laukti pastoginėje prie Ambulatorinių konsultacijų skyriaus, kur bus suregistruoti ir po vieną palydėti į tyrimo vietą. Išankstinės registracijos nėra. Atvykus būtina dėvėti kaukę ir laikytis visų saugumo reikalavimų. Nustačius aortos patologiją, pacientai bus siunčiami tirtis ir gydytis toliau.

 DIDESNĘ RIZIKĄ SUSIRGTI TURI:

  • Vyresni nei 65 metų vyrai
  • Rūkantys arba rūkiusieji anksčiau
  • Asmenys, kurių šeimoje yra buvę aortos aneurizmos atvejų
  • Turintys padidėjusi kraujospūdį
  • Turintys aukštą cholesterolio lygį
  • Turintys kitų didelių arterijų aneurizmų

Klaipėdos jūrininkų ligoninės inf.

Paskutinį kartą atanujinta 2021-09-21 09:28:47