Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Ligoninėje eksponuojami klaipėdiečių batikos šedevrai

Gausioje Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kolekcijoje – ir kelios dešimtys tekstilės kūrinių: aplikacijų, tapybos ant šilko, siuvinėjimo ir žinoma – batikos darbų.

Batika – labai senas ir egzotiškas būdas, atkeliavęs į Lietuvą iš Tolimųjų Rytų: Indonezijos, Indijos, Filipinų.

Sofija Kanaverskytė, Audronė Adomavičienė ir Aantanas Damijonaitis – žinomiausi uostamiesčio menininkai, savo kūryboje naudojantys batiką. Jų darbai puošia ir ligoninę.

„Kas pabando šią nuostabią techniką, įsimyli ir „maudosi“ joje. Tai nelengvas darbas, tai ne tapyba, kuriai pakanka drobės, teptuko ir aliejinių dažų. Parodose žmonės dažnai klausia, kaip nupiešiamos tos plonos išsišakojusios linijėlės ant audinio paviršiaus. Reikia gerai vėdinamos patalpos, didelių indų audinio nudažymui, o svarbiausia – ištirpinto bičių vaško ir parafino mišinio, kuriuo nuolat padengiamos audinio spalvos. Kai beveik visas gaminys jau padengtas sukietėjusiu vaško ir parafino sluoksniu, tada jis tam tikru būdu arba atsitiktinai sulaužomas, o po to merkiamas į paskutiniąją spalvą. Laikomas gana ilgai, kad dažas per sulūžinėjusias vaško vietas persigertų ir gražiai išdažytų kraklė vadinamą voratinklinį atsitiktinio piešinio ornamentą. Tai ir yra didžiausia batikos kūrinio puošmena. Lieka pašalinti nuo audinio paviršiaus vašką – įkaitintu lygintuvu ir daugeliu sluoksnių popieriaus, kuris sugeria vašką ir parafiną“, – apie sudėtingą techniką yra pasakojusiu S.Kanaverskytė.

Klaipėdos jūrininkų ligoninė, plačiai atvėrusi duris, įsileido meno pasaulį ir sukūrė Lietuvoje analogų neturinčią meno galeriją netradicinėje erdvėje. Ant gerumo sparnų užaugusi, grožį skleidžianti medikų ir dailininkų kūrybinė bičiulystė ligoninėje kuria gyvenimo viltį dovanojančią erdvę. Šiai bičiulystei – daugiau nei 20 metų.

Klaipėdiečiai jau įpratę, bet pirmą kartą atvykusieji nustemba – Klaipėdos jūrininkų ligoninė pasitinka ne tik puikiai sutvarkytais skyriais, nauja medicinos įranga, maloniu personalu, bet ir gausiais Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narių kūriniais, kurie tampa didele ir įspūdinga ekspozicija.

Gydymo įstaigą puošiantys aliejinės tapybos paveikslai, akvarelės, grafikos darbai, mažoji skulptūros plastika, keramika ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose.

Šiandien Klaipėdos jūrininkų ligoninės skyrius, palatas, kabinetus, fojė puošia per 600  darbų, kuriuos sukūrė 120 menininkų.

 

Klaipėdos jūrininkų ligoninės inf.

Paskutinį kartą atanujinta 2019-07-22 15:41:31