Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

KLAIPĖDOS JŪRININKŲ LIGONINĖJE MEDICINOS PAGALBOS PASLAUGOS – AMBULATORINĖS KONSULTACIJOS, PLANINĖ HOSPITALIZACIJA, AMBULATORINĖ REABILITACIJA, MEDICINOS KOMISIJA JŪRININKAMS BEI MOKYMAI JŪRININKAMS – TEIKIAMI ATSIŽVELGIANT Į VISAS SAM IR VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTŲ REKOMENDACIJAS IR LAIKANTIS GRIEŽTŲ SAUGUMO REIKALAVIMŲ DĖL COVID-19 PLITIMO.

LIGONINĖJE GALIOJA VISI ĮSAKYMAI, TVARKOS IR RIBOJIMAI, KURIE ŠALYJE AR SAVIVALDYBĖJE YRA NUMATYTI DĖL KARANTINO AR EKSTREMALIOS SITUACIJOS.

LIGONINĖJE PACIENTŲ LANKYMAS DRAUDŽIAMAS, IŠSKYRUS TERMINALINĖS BŪKLĖS PACIENTUS. NUTRAUKTOS VISOS VANDENS PROCEDŪROS FIZINĖS MEDICINOS IR REABILITACIJOS SKYRIAUS PACIENTAMS.

Apie pavargusią širdį įspėja sutrikusi kasdienė veikla

Ar ryte pabundate pavargęs? Ar „tempiate“ save per dieną, norėdamas sužinoti, kada turėsite pakankamai energijos ir jausitės geriau? Galbūt jaučiatės gerai, bet vis dažniau reikia pertraukėlių atsikvėpti, o toliau paėjus atsisėsti? Jeigu į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, sveiki atvykę į pavargusios širdies pasaulį.

Ligą išduoda nuovargis

„Daugelis mūsų pacientų yra nuolat pavargę. Tai yra jų kasdienybė“, – sako Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja Roma Kavaliauskienė ir gydytojas kardiologas Paulius Orda.

Širdies nepakankamumu sergantiems žmonėms sunku atlikti kasdienę veiklą, pavyzdžiui, vaikščioti, laipioti laiptais ar nešti maisto produktus. Fizinio krūvio netoleravimas ir nuovargis –  dažniausiai pasitaikantys širdies nepakankamumo simptomai.

Širdies nepakankamumas yra sunki liga, kai širdis nesugeba gerai pumpuoti kraują po visą kūną. Kai kraujas organizmui negali tiekti pakankamai deguonies ir maisto, reikalingų  normaliai veiklai, tai gali sukelti nuovargį ar fizinio krūvio netoleravimą.

„Nuovargis ar sumažėjęs fizinis aktyvumas atsiranda dėl to, kad susilpnėjus širdies pompos funkcijai mažiau kraujo patenka į raumenis ir audinius. Organizmas nukreipia kraują iš mažiau gyvybiškai svarbių organų, tokių kaip galūnių raumenys,  į širdį, smegenis ir inkstus. Nuovargis taip pat gali atsirasti ir todėl, kad kūnas ne taip greitai, kaip turėtų, pašalina susidariusius šlakus, – pasakojo Širdies aritmijų skyriaus vedėja. –
Jei jaučiate, kad energijos lygis mažėja, tai gali būti ankstyvas ženklas, kad širdies nepakankamumas progresuoja“.

Pasireiškia šalutinis poveikis

Kodėl mes pavargstame? Pasak R.Kavaliauskienės, senstant mūsų kūne įvyksta daugybė pokyčių. Sunku simptomus iškart susieti su viena sistema. Pavyzdžiui, širdis yra atsakinga už deguonies siuntimą į visas kūno dalis, kad organai galėtų tinkamai funkcionuoti. Senstant širdies plakimas tampa didesnis ir kraujas pumpuojamas šiek tiek lėčiau nei anksčiau. Kraujagyslės stangrėja, todėl širdžiai tenka  sunkiau dirbti, kad išstumtų kraują į kitas kūno vietas.

Širdies nepakankamumas dažnai išsivysto dėl to, kad žmogus serga ar galbūt anksčiau susidūrė su tam tikrais sveikatos sutrikimais: koronarinių arterijų liga, miokardo infarktu ar padidėjusiu kraujospūdžiu, kurie pakenkė ar apsunkino širdies darbą. Tai yra dažniausios priežastys, dėl kurių gali išsivystyti širdies nepakankamumas.

Tačiau širdies nepakankamumą gali sukelti ir daugybė kitų priežasčių. Taip gali nutikti dėl širdies vožtuvų, širdies raumens ligų ir ritmo sutrikimų.

„Svarbu žinoti, kad bet kuri širdies problema gali sukelti širdies nepakankamumo simptomus ir požymius, nes gali sutrikti bendras širdies raumens efektyvumas. Tai reiškia, kad svarbiausia užkirsti kelią širdies nepakankamumui – būti budriems, atpažįstant širdies nepakankamumo požymius ir simptomus, taip pat būtina tiksliai nustatyti diagnozę“, – atkreipia dėmesį kardiologas P.Orda.

Kitos nuovargio priežastys gali būti susijusios su vartojamais vaistais. Kraujospūdį kontroliuojantys vaistai gali paveikti kraujotaką, tad žmogus gali greičiau pavargti dėl neįprastai sumažėjusio kraujospūdžio ir širdies susitraukimų dažnio.

Kai kurie vaistai nuo skausmo gali sukelti stiprų vangumą, imituojantį nuovargio simptomus. Antidepresantai ir vaistai nuo nerimo taip pat gali sukelti tokį šalutinį poveikį. Depresija – vienas iš dažniausiai pasitaikančių kaltininkų, sukeliančių nuovargį. Anemija ir piktybinės ligos taip pat gali pasireikšti neįprastu nuovargio pojūčiu.

Akiratyje – ir energiniai gėrimai

Žmonės, turintys vieną ar daugiau rizikos veiksnių, tokių kaip aukštas kraujo spaudimas, diabetas, didelis cholesterolio kiekis ar nutukimas, turi didesnę širdies nepakankamumo išsivystymo riziką.

„Klinikiniai tyrimai parodė, kad dietos ir gyvenimo būdo pokyčiai bei ankstyvas širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnių gydymas efektyviai mažinant  kraujospūdį ir cukraus bei cholesterolio kiekį kraujyje, padeda užkirsti kelią širdies nepakankamumui“,  – sako gydytojai kardiologai.

Daliai pacientų širdies nepakankamumą sukelia paveldimos kardiomiopatijos – įgimtos širdies raumens ligos, dažniausiais susijusios su tam tikrų genų mutacijomis. Šeimos ligų istorija gali būti labai naudinga nustatant, ar kam nors gresia širdies nepakankamumas. Laiku  atlikti  genetiniai tyrimai gali padėti diagnozuoti šias ligas.

Pasak P.Ordos, širdies nepakankamumą taip pat gali sukelti tam tikri sveikatos sutrikimai: kai kurios reumatologinės ar uždegiminės ligos (reumatoidinis artritas ar vilkligė), hormoniniai sutrikimai (skydliaukės ligos). Galimas ir tiesioginis  vaistų ar toksinų širdies pakenkimas. Kartais širdies nepakankamumas gali atsirasti dėl šalutinio vaistų, skirtų gydyti specifinėms ligoms (pavyzdžiui, onkologinėms), poveikio.

Ilgalaikis alkoholio vartojimas taip pat gali sukelti širdies nepakankamumą. Buvo pranešimų, kad kai kuriuose maisto produktuose (pavyzdžiui, energetiniuose gėrimuose) gali būti stimuliatorių, kurie gali pažeisti širdies raumenį.

Diagnozė nėra nuosprendis

„Širdies nepakankamumo diagnozė nereiškia, kad jūsų širdis nustos veikti. Tai reiškia, kad jūsų širdžiai sunku dirbti, norint užtikrinti jūsų kūno poreikius, ypač fizinio aktyvumo metu“, – sakė gydytojas kardiologas.

Pasak jo, širdies nepakankamumas gali įvairiai paveikti skirtingus pacientus,  todėl simptomai ir ligos pradžia gali gerokai skirtis. Dėl šios priežasties tiksliau apibūdinti skirtingiems širdies nepakankamumo tipams naudojami atskiri medicininiai terminai.

„Labai svarbu apibrėžti širdies nepakankamumo tipą ir priežastį, nes tai lemia gydymą. Tiksli diagnozė gali būti sudėtinga, nes simptomai gali būti labai panašūs (dusulys, nuovargis). Esant pažengusiam širdies nepakankamumui gali pasireikšti „skysčių kaupimasis“ organizme –  dažniausiai plaučiuose, bet gali pasireikšti ir kitose kūno vietose: kepenyse, žarnyne, inkstuose ir apatinėse galūnėse“, – paaiškino P.Orda.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojai kardiologai paaiškino, kad nuovargis ir širdies nepakankamumas nėra nuosprendis. Specialistai padeda pacientui valdyti savo gyvenimą, pasirinkti tinkamą ir savalaikį gydymą. Naujųjų širdies nepakankamumui gydyti skirtų vaistų paskyrimas gali pristabdyti širdies nepakankamumą ar net pakeisti jo eigą, jei liga anksti diagnozuojama.

„Jūrininkų ligoninėje prieš dvejus metus įkurta Širdies nepakankamumo komanda, į kurios darbą stengiamasi  įtraukti  paciento šeimos gydytoją, pagrindinį globėją, šeimą. Organizuojama galimybė susitikti su žmonėmis, kurie patys serga širdies nepakankamumu. Dalijimasis savo istorijomis gali būti svarbus tvarkant  gyvenimą su širdies nepakankamumu. Ypač svarbus širdies nepakankamumo komandoje slaugytojo vaidmuo. Pacientus stengiamasi supažindinti su liga, jos eigos galimybėmis, rekomendacijomis kaip gyventi ir elgtis, suteikti praktinę ir emocinę paramą, – pasakojo R.Kavaliauskienė. – Ir pandemijos metu dalis konsultacijų vyko nuotoliniu būdu, kad pacientas neliktų be priežiūros, laikytųsi tam tikros rutinos ir žinotų, ką daryti iškilus netikėtoms problemoms“.

5 būdai, kaip įveikti nuovargį, atsirandantį dėl lėtinio širdies nepakankamumo

1. Valgykite dėl savo širdies
Jei sergate širdies nepakankamumu, gydytojas greičiausiai jau davė jums nurodymus kaip sveikai maitintis. Paprastai tai reiškia, kad reikia valgyti daugiau gerų produktų (vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų, liesos mėsos, riešutų ir ankštinių augalų) ir mažiau blogų produktų (cukraus, sočiųjų riebalų, transriebalų ir alkoholio). Svarbu ne tik, ką valgote, bet ir kiek. Papildykite savo energiją visai dienai naudingais užkandžiais, kuriuose gausu baltymų ir ląstelienos: neriebiu jogurtu, šviežiais vaisiais ar nesūdytais riešutais. Stebėkite savo kūno masės indeksą (KMI) ir svorį. Jūsų idealūs skaičiai yra artimi tam, kiek jūs svėrėte būdamas paauglys. Būkite atsargūs vartodami skysčius ir atsikratykite dalykų, kūnui keliančių stresą: druska, alkoholis ir rūkymas.

2. Atnaujinkite savo energiją mankšta
Tikriausiai žinote, kad turėtumėte mankštintis? Tai gali atrodyti neįmanoma, nes pavargstate net atliekant buities darbus. Bet jūs galite prisiversti tai įveikti ir tai daro daugelis žmonių, sergančių širdies ligomis. Pradėkite lėtai, vykdykite gydytojo nurodymus ir darykite tai, ką galite. Pradžioje tai gali būti trumpi, minimalūs fiziniai pratimai pagal jūsų galias, vėliau galite  trumpai pasivaikščioti po truputį ilginant trukmę. Paruoškite savo kūną ištempdami,  lėtai sušildami ir atvėsdami. Aerobiniai pratimai stiprina visus kūno raumenis, įskaitant ir širdį. Bet koks jūsų atliekamas pratimas bus naudingas, tačiau mankšta turi būti  saugi, atsižvelgiant į jūsų amžių, patirtį, bendrą būklę ir širdies būklę.

3. Poilsio pertraukėlės
Jūs neprivalote būti dienos karys nuo aušros iki sutemų. Amerikos širdies asociacija rekomenduoja trumpas pertraukėles pasnaudžiant, kai jaučiatės per daug pavargę. Šios mažos pertraukėlės gali atkurti jūsų energiją, suteikti jūsų širdžiai galimybę pailsėti ir padėti jūsų protui pasikrauti įveikiant likusią dienos dalį. Tiesiog įsitikinkite, kad nustatėte žadintuvą ir sutrumpinkite nakties miego trukmę maždaug valanda, kad nesutriktų miego grafikas.

4. Skirkite laiko psichinei sveikatai
Jei sergate širdies nepakankamumu, pagrindinis dėmesys nukreiptas į fizinę sveikatą. O kaip protas? Remiantis Amerikos širdies asociacija, įrodymai rodo didelį ryšį tarp psichinės ir širdies sveikatos. Gydydami depresiją, nerimą ir stresą galite padėti sumažinti jų poveikį jūsų fiziniams simptomams. Be to, tai gali padėti geriau išsimiegoti ir suteikti daugiau džiaugsmo bei pasitikėjimo savimi. Pabandykite nusiraminimo treniruotes, tokias kaip joga ar meditacija, siekiant suvaldyti stresą ir nerimą. Jei manote, kad galite sirgti depresija, kreipkitės pagalbos į gydytoją.

5. Geras  miegas
Galiausiai, vienas geriausių būdų, kaip puikiai jaustis atsibudus, yra maksimaliai geras miegas. Tai reiškia, kad turite išnaudoti visą nakties poilsį, kad jūsų kūnas galėtų pasikrauti kitai dienai. Pabandykite eiti miegoti anksčiau, nežiūrėkite į savo telefoną (šviesa gali apsunkinti užmigimą) ir palaikykite vėsesnį orą miegamajame. Jei galite, apsvarstykite galimybę investuoti į kokybišką čiužinį, nes per minkšta ar per kieta lova gali apsunkinti pakankamą miegą.

Parengta pagal Nacionalinių sveikatos institutų informaciją

 

Paskutinį kartą atanujinta 2021-02-08 14:52:05