Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Gripo komplikacijos: gali nukentėti inkstai

Peršalus, susirgus gripu ar nusilpus organizmui tampa lengviau pasigauti ir bakterinės kilmės infekciją, pavyzdžiui, šlapimo takų. Ypač atsargūs turėtų būti sergantieji lėtine inkstų liga – susirgus gripu lėtinės ligos paūmėja.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėjas, gydytojas nefrologas Mindaugas Diržinauskis sako, kad ne tik gripas, bet ir visos infekcijos, uždegimai, kuriais suserga žmogus, jau turintis problemų su inkstais, pablogina inkstų ligos eigą. Tad labai svarbu yra profilaktika ir savęs priežiūra.

M. Diržinauskio teigimu, nepaisant to, kad apie šiųmetę gripo vakciną buvo ir neigiamų atsiliepimų, vis dėlto skiepai „inkstininkams“ yra labai svarbu.

„Pacientai, sergantys lėtine inkstų liga, priskiriami prie rizikos grupės ir jie vakcinuojami nemokamai. Tai pirmas žingsnis profilaktikos prasme, kad gripas nesukeltų komplikacijų ir nepaskatintų lėtinės inkstų ligos progresavimo. Deja, net ir nemokamai ne visi skiepijasi, tad šioje srityje yra ką veikti, ypač šeimos gydytojams“, – sakė gydytojas nefrologas.

Pasak M. Diržinauskio, virusinės, infekcinės ligos gali komplikuotis nefritu (inkstų uždegimu) ir sveikam žmogui, o jeigu inkstai ir taip nefunkcionuoja kaip turėtų, pavojus kur kas didesnis.

Gripo komplikacijos dažnesnės ir sunkesnės vyresniems nei 65 metų pacientams, vaikams nuo 6 mėnesių iki 4 metų, asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, plaučių, inkstų ligomis, cukriniu diabetu, ŽIV, navikinėmis kraujodaros organų ligomis ir kt.

„Jeigu žmogus nesuserga gripu – nėra komplikacijų ir lėtinės inkstų ligos paūmėjimo. Tačiau jeigu liga paūmėja, dažniausiai tenka neplanuotai pradėti dializę. Susirgus gripu, plaučių uždegimu ar bet kokia kita infekcija, inkstams tai – papildomas krūvis. Tai lemia ryškesnį jų funkcijos sutrikimą. Šių laikų rykšte vadinamas cukrinis diabetas taip pat sukelia daugybę komplikacijų, kurių viena yra inkstų nepakankamumas. Telieka džiaugtis, kad rimtų lėtinės inkstų ligos komplikacijų dėl gripo šį sezoną mūsų ligoninėje nepasitaikė, tačiau ūmių inkstų sutrikimų po virusinių infekcijų tikrai buvo. Kai kuriais atvejais užteko tik gydymo medikamentais, tačiau kartais prireikė ir dializės“, – pasakojo Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėjas M. Diržinauskis.

Gydytojas atkreipė dėmesį, kad saugoti sveikatą reikia ne tik žiemą – bakterinės infekcijos visais metų laikais paaštrina lėtines ligas. Žiemą, kadangi šalta ir drėgna, ypač Klaipėdoje, bakterines komplikacijas sukelia nebūtinai gripas. Tačiau jos visais atvejais pablogina lėtinės inkstų ligos eigą. Rudenį, žiemą ir pavasarį tokių atvejų būna daugiau.

Saugant inkstus atsargiau reikėtų vartoti vaistus nuo skausmo – lengviausiai prieinami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (nuo skausmo) yra nefrotoksiški, t. y. gali neigiamai paveikti inkstų veiklą. Net sveikam žmogui jie kelia riziką, o sergantiems lėtine inkstų liga jie dar labiau blogina šių organų funkciją, nes vaistai, kaip ir dauguma kitų medžiagų, šalinami per inkstus.

„Kaip apsaugoti inkstus? Visuomet sakau, kad reikia gerti daug vandens, vengti peršalimo ligų. Taip pat nepatariu eiti maudytis su sveikuoliais, ypač tiems, kurie turi bent menkiausių problemų su inkstais. Tai itin aktualu moterims, nes jos pagal anatominę struktūrą yra linkusios dažniau sirgti infekcinėmis inkstų ligomis. Tad maudytis jūroje, pavyzdžiui, kovo mėnesį, nėra protingas sprendimas. Šiandien populiaru gydytis žolelėmis, daug kas jas vartoja. Tai gera pagalbinė priemonė, bet ji negali pakeisti kitų profilaktikos ar gydymo būdų. Reikia koreguoti kraujospūdį, nevalgyti riebiai ir sūriai ir taip toliau. Kitaip tariant, reikia normaliai gyventi ir save prižiūrėti. Svarbiausia, kad žmogus žinotų, jog serga lėtine inkstų liga, tuomet jis žinos ir kaip save saugoti“, – reziumavo M. Diržinauskis.

„Vakarų ekspresas“

Paskutinį kartą atanujinta 2018-03-19 13:27:22