Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

KLAIPĖDOS JŪRININKŲ LIGONINĖJE MEDICINOS PAGALBOS PASLAUGOS – AMBULATORINĖS KONSULTACIJOS, PLANINĖ HOSPITALIZACIJA, AMBULATORINĖ REABILITACIJA, MEDICINOS KOMISIJA JŪRININKAMS BEI MOKYMAI JŪRININKAMS – TEIKIAMI ATSIŽVELGIANT Į VISAS SAM IR VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTŲ REKOMENDACIJAS IR LAIKANTIS GRIEŽTŲ SAUGUMO REIKALAVIMŲ DĖL COVID-19 PLITIMO.

LIGONINĖJE GALIOJA VISI ĮSAKYMAI, TVARKOS IR RIBOJIMAI, KURIE ŠALYJE AR SAVIVALDYBĖJE YRA NUMATYTI DĖL KARANTINO AR EKSTREMALIOS SITUACIJOS.

LIGONINĖJE PACIENTŲ LANKYMAS DRAUDŽIAMAS, IŠSKYRUS TERMINALINĖS BŪKLĖS PACIENTUS. NUTRAUKTOS VISOS VANDENS PROCEDŪROS FIZINĖS MEDICINOS IR REABILITACIJOS SKYRIAUS PACIENTAMS.

Jūrininkų ligoninės nefrologams pacientai tampa draugais

Inkstų svarba įvertinama tik užklupus ligai. Darbas be poilsio dienų skirtas tam, kad būtų išgelbėta žmogaus gyvybė ir pailgintas sunkiai sergančio ligonio amžius. Klaipėdos Jūrininkų ligoninės nefrologai tikina, kad sunkiausi ligos momentai su pacientu  suartina kaip su geriausiu draugu.

Pacientai tampa savais

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Nefrologijos ir dializių skyriaus vedėja Janina Priluckienė neatsitiktinai pokalbį pradeda nuo kinų patarlės: sveikata – dar ne viskas, bet be sveikatos viskas tampa niekuo. Šie žodžiai taikliai apibūdina savijautą pacientų, kuriems diagnozuotas inkstų funkcijos nepakankamumas.  Liga sutrikdo visą organizmo veiklą, o įprastą žmogaus gyvenimo ritmą keičia dializių procedūros. Dalis gyvenimo praeina patalpoje, kur inkstų darbą pakeičia aparatai. Tokiais momentais itin svarbu, kad šalia būtų profesionalūs ir rūpestingi specialistai.

“Žmogui gyvenimas tampa labai sudėtingas, – pripažįsta J. Priluckienė. – Kai pacientui sunyksta inkstai, pastoviai per savaitę jį matome tris ar net keturis kartus. Per dieną su juo praleidžiame mažiausiai tris valandas, tiek, kiek trunka dializės procedūra”.

Pacientui dializės procedūros taikomos ne vienerius metus, kartais net dešimtmečius. Tad per tą laiką skyriaus kolektyvui ligonis tampa tarsi artimu giminaičiu ar net geriausiu draugu.

“Todėl dėl jų taip stengiamės, žinome visus paciento ligos niuansus”, – apie sergančiuosius inkstų ligomis atsiliepia gydytojai.

Per šventes – darbymetis

Paaukotos šventės ir laisvadieniai, – taip savo kasdienį darbą apibūdina nefrologai. Jie tai konstatuoja be kruopelytės gailesčio ar apmaudo. Kai daugelis žmonių gyvena artėjančių švenčių nuotaikomis, Nefrologijos ir dializių skyriaus kolektyvas žino – artėja dar vienas darbymetis. Patirtis patvirtina – ramių švenčių nebūna, kaip ir dienų, kai nutyla dializės aparatai. Nėra buvę šv.Kalėdų ar Naujųjų metų, kad ligoniui neprireiktų skubios pagalbos. Neatsitiktinai nefrologo  vardas siejamas su sunkiu ir labai atsakingu darbu. Suktis neįprastu tempu verčia ir inkstų ligų specialistų trūkumas Lietuvoje.

“Ligoniui nepasiūlysi palaukti, kol pailsėsime, atšvęsime šventes”, – konstatuoja gydytojai.

Nefrologas ne tik savo srities specialistas

Nefrologijos ir dializių skyrius

Nefrologijos ir dializių skyrius

Nefrologijos ir dializių skyriuje dirba septyni gydytojai. Beveik visi jie dirba nuo skyriaus įkūrimo. Tai gydytojai Almina Kasiliauskienė, Vilija Deimantavičienė, Mindaugas Diržinauskis, Gražina Jonaitytė, pastaroji yra hemodializių pradininkė Klaipėdoje.

“Pirmiausia nefrologai gydo ligą, paskui tampa savotiškais inžinieriais, vėliau pacientui prireikia inkstų transplantacijos. Net kai pacientas pasveiksta po inksto persodinimo, jam tenka skirti vaistus”, – apie įvairiapusį gydytojų darbą ir tamprų ryšį su ligoniais pasakojo J. Priluckienė. Pasak vedėjos, nefrologija susideda iš daugelio dalykų: klinikinės diagnostikos, hemodializės, hemofiltracijos, transplantacijos. Tad inkstų ligų gydytojai  turi būti ne tik savo srities specialistais.

“Kad būtum geru nefrologu, reikia pastoviai tobulintis, daug skaityti, išmanyti vidaus ligas”, – aiškino skyriaus vadovė.

Pastangos davė vaisių

J.Priluckienė puikiai žino šių žodžių vertę – dauguma skyriaus nefrologų nebuvo ruošiami specialiai šiam darbui. Prieš kelis dešimtmečius nefrologijos kursą atstodavo poros savaičių trukmės paskaitos apie urologiją. Skyriaus gydytojai žinių siekė patys: vyko į kursus, konferencijas, mokėsi iš patirtos praktikos.

Dabar jauniems specialistams lengviau – būsimieji nefrologai  šioje srityje gilinasi net penkerius metus. Tačiau ne vienas jų, pamatęs su kokiu krūviu tenka susidurti kasdieniame gyvenime, atsisako nefrologo duonos. Kad ligoninės gydytojų pastangos nėra bevaisės, patvirtina statistika. Per metus vos vienas kitas Jūrininkų ligoninėje gydomas nefrologinis pacientas išsiunčiamas į Vilniaus ar Kauno gydymo centrus. Gydytojai geba diagnozuoti net sunkiausias ligas ir padėti net sudėtingiausiems ligoniams.

Komandoje dirba senbuviai

Nefrologijos ir dializių skyriaus komanda

Nefrologijos ir dializių skyriaus komanda

Nefrologijos skyrius įkurtas prieš 17 metų. Po kelių mėnesių buvo atidarytas hemodializių padalinys. Beveik po trejų metų abu sujungti į vieną – Nefrologijos ir dializių skyrių. Iš pradžių skyrius įsikūrė penktame ligoninės aukšte. Sujungus abu padalinius, jis perkeltas į trečią aukštą. Dabar skyriuje yra 20 lovų ir 10 dializės vietų. Nuo pat pradžių čia dirba ta pati gydytojų ir slaugytojų komanda. Pasak vedėjos, darbštūs ir atsidavę savo darbui medikai šiame skyriuje dirba iki šiol. Nuostabi, darbšti, profesionali – J.Priluckienė nešykštėjo gerų žodžių apie savo skyriaus komandą, be kurios neįmanoma pasiekti gerų rezultatų.

Be komplimentų nelieka ir pati skyriaus vadovė. Garsus Lietuvos aktorius pasakojo, kad Klaipėdoje pažįsta vieną labai gerą gydytoją – Janiną Priluckienę. Ji ne tik jį gydė, bet vienintelė užkietėjusį rūkalių privertė atsisakyti rūkymo.

“Vedėja – mūsų mokytoja. Ji mokė mus darbštumo, atsidavimo, žvelgti į pacientą įvairiapusiškai. Tik atrodo, kad inkstas – mažutis, nebylus, tyliai sau gyvena. Bet koks jis svarbus suprantame, kai jis suserga. Kaip jautriai jis reaguoja į visus organizmo niuansus”, – sakė gydytoja Vilija Deimantavičienė.

Būtina kokybiška slauga

Nefrologijos ir dializių skyriuje dirba dvi slaugytojų komandos. Vieną jų sudaro bendrosios praktikos slaugytojos, dirbančios Nefrologijos skyriuje ir budinčios naktimis. Kita komanda dirba dializių poskyryje, bei Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriuje gydomiems nefrologiniams ligoniams atlieka filtracijos procedūras. Abiems slaugytojų komandoms vadovauja vyresnioji slaugytoja Natalija Kuchareva. Ji taip pat užima ligoninės vyriausiosios ligoninės slaugytojos pareigas.

“Natalija dirba viename sunkiausių terapinio profilio skyrių. Ji šitą darbą išmano ir žino visus niuansus”, – apie vyriausiąją slaugytoją atsiliepia kolegos.

N. Kuchareva  pastebi, kad šio skyriaus darbas dažniau būna susijęs su skubia pagalba, kai tenka priimti greitus sprendimus, nes nuo to neretai priklauso paciento gyvybė.  Visi stengiasi, kad laiku pacientui būtų suteikta pagalba. Buvo atvejis, kai net pagalbiniai darbuotojai laiku pastebėjo paciento gyvybei grėsmingą situaciją ir pakvietė gydytoją.  Nefrologijos ir dializės skyriuje dažniausiai dirba Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriuje atlikusios praktiką slaugytojos. Tai esą patvirtina, koks sunkus ir sudėtingas darbas laukia ir čia. Padirbėjusios su nefrologiniais ligoniais slaugytojos drąsiai gali dirbti bet kuriame kitame ligoninės skyriuje, pastebi N. Kuchareva.

Prognozės nepasitvirtino

Į susigyvenusį, nuo pirmųjų skyriaus įkūrimo dienų kartu dirbantį kolektyvą, pernai įsiliejo naujas žmogus. Neseniai mokslus baigusi gydytoja nefrologė Jurgita Uogintaitė į pajūrį atvažiavo iš Kauno. Pernai pavasarį įdarbinta jauna gydytoja pasidžiaugė, kad vyresnių kolegų buvo priimta šiltai ir draugiškai. Iš karto gavo daug darbo, tačiau didelis krūvis tik nudžiugino.

“Tai savotiškas kolegų pripažinimas, kai jautiesi reikalingas”, – paaiškino nefrologė.

J.Uogintaitė neslepia, kad kolegos Kaune rezidentūros mokslus baigusią specialistę gąsdino, kad dirbdama provincijoje netobulės ir neteks žinių. Bet gydytoja pasidžiaugė Jūrininkų ligoninėje patekusį į profesionalų, nuolat siekiantį žinių bei tobulėjantį kolektyvą. Ji įsitikino, kad viskas priklauso nuo paties žmogaus noro nesustoti. J.Uogintaitę uostamiestyje taip pat maloniai nustebino ir profesionalus komandinis darbas.

“Jei pacientui reikia inkstų biopsijos, slaugytojos puikiai žino, ką daryti, kaip jį paruošti procedūrai”, – džiaugėsi gydytoja. Kolegos juokauja, kad smagu šalia savęs turėti jauną ir protingą žmogų, iš kurio taip pat gali semtis patirties.

Pacientus vilioja profesionalai

Jūrininkų ligoninėje gydomi nefrologiniai ligoniai, nukreipti iš kitų medicinos centrų. Pacientų sulaukiama ne tik iš Vakarų Lietuvos regiono, bet įvairiausių mūsų šalies kampelių. Ligonius į Jūrininkų ligoninę vilioja ne tik profesionali nefrologų komanda. Pasak J.Priluckienės, čia dirba puiki ir didelę praktiką įgijusi angiochirurgų komanda. Angiochrurgai  formuoja bei rekonstruoja arteriovenines jungtis, įsiuva kraujagyslių protezus, implantuoja centrinės venos ilgalaikius kateterius – paruošia pacientus hemodializės procedūroms. Nefrologė konstatuoja, kad be kitų sričių ligoninėje dirbančių kolegų nebūtų atlikta ir pirmoji Lietuvoje koronarinio šuntavimo operacija dializuojamam pacientui.

“Jei reanimacijoje gydomas sunkiai sergantis pacientas ir jam atliekamos filtracijos, tai kartu dirba du gydytojai: reanimatologas ir nefrologas”, – pasakojo vedėja. J.Priluckienė pastebi, kad pastaruoju metu nefrologija integruojasi į kitas gydymo sritis: reumatologiją, endokrinologiją, hematologiją, kardiologiją ir pan.

“Terapijoje nėra tokių ligų, kur nereikėtų nefrologo pagalbos ir kur neturėtume patirties”, – pastebi vedėja.

Dirba ne tik gydytojais

Gydytojas nefrologas Mindaugas Diržinauskis pastebi, kad šalies gydymo įstaigose paplitusi tvarka, kai nepaisant ligos diagnozės, įtarus inkstų nepakankamumą,  pacientas siunčiamas gydymui pas nefrologą. Nors jam gal reikalinga kardiologo, endokrinologo ar kito specialisto pagalba. Kolegai pritarę kiti nefrologai spėjo, kad tokios tradicijos greičiausiai susiklostė baimininantis klaidų, todėl toks pacientas nukreipiamas inkstų ligų specialistams.

“Tačiau tokios nuostatos pacientų atžvilgiu neturėtų būti”, – įsitikinę nefrologai.

Nefrologijos ir dializės skyriaus darbuotojams kartais tenka susidurti ne tik su gydymo aktualijomis, bet ir spręsti socialines problemas. Pasitaiko, kai ligoniui pasveikus, pradingsta namiškiai. Gydytojas imasi vos ne policininko darbo – kur surasti artimuosius. Medikai neišvengiamai susiduria ir su tuo, ar namiškiai vyresnio amžiaus bei negalinčius savimi pasirūpinti pacientus galės vežioti kelis kartus per  savaitę į dializės procedūras, nes daugelyje savivaldybių dar neišspręstos socialinės problemos.

Labdara jau tapo istorija

Kolektyvas itin emocingai kaip vieną svarbiausių įvykių prisiminė, kaip pirmioji Lietuvoje Jūrininkų ligoninė įsigijo du naujus hemodializės aparatus. Jie skyriui nupirkti 1994 metais įkurtuvių proga, po padalinių sujungimo. Iki tol visos Lietuvos ligoninės naudodavosi labdaringai dovanotais aparatais. Dabar labdaringai gauti aparatai liko istorija. Didžiąją dalį naudojamų Jūrininkų ligoninės aparatų – nauji ir modernūs, taip pat dirbama su labai geromis bei saugiomis priemonėmis: dializatoriais, koncentratais.

Nefrologijos ir dializės skyriaus kolektyvas pastebi, kad viso šito neturėtų, jei ne administracijos ir vyriausiojo gydytojo Jono Sąlygos supratingumas ir nuolatinis palaikymas. Gydytojai prisiminė, kaip pirmieji Lietuvoje kartu su ligoninės vadovu pradėjo kovoti dėl to, kad arterioveniniai protezai būtų perkami centralizuotai. Iki tol ligoniai už juos mokėdavo patys.  Po įvairių raštų lavinos atsakingoms institucijoms pavyko palengvinti ligonių dalią. Jiems patiems nebereikia mokėti už protezus.

Teikiama pagalba segant kitomis ligomis

Nefrologijos ir dializių skyriuje gydomi ligoniai, kurie serga ūmiu arba lėtiniu inkstų geldelių uždegimu, įgimtomis inkstų ligomis, ūmiu ir lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu. Gydomi ligoniai, jeigu padidėja kraujospūdis (dėl endokrininių, reumatinių, kardiologinių ir kai kurių kraujo ligų) ir pakenkiami inkstai. Modernia laboratorine įranga tiriama inkstų funkcija, atliekami kraujo biocheminiai tyrimai, inkstų radiologiniai ir ultragarsiniai tyrimai.

Skyriuje veikia nauji, turintys šiuolaikinę vandens valymo įrangą aparatai, kurie pakeičia inkstų veiklą. Atliekama plazmaferezė, sergantiems kraujo, alerginėmis bei inkstų ligomis. Jeigu dėl inkstų ligų sutrikęs kraujo krešumas, koaguliometru nustatoma tiksli diagnozė. Sergant įgimta arba įgyta inkstų kraujagyslių patologija, ji nustatoma spalvoto vaizdo ultragarsinio tyrimo aparatu.

Priežastį išsiaiškina vietoje

Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Ambulatorinis-konsultacinis skyrius – tarsi pacientų filtras. Jame specialiastai konsultuoja ligonius, atrenka, kuriems reikalinga skubi pagalba. Jei šeimos gydytojas diagnozuoja inkstų nepakankamumą, toks pacientas dažniausiai siunčiamas į Ambulatorinį-konsultacinį skyrių nefrologo konsultacijai. Čia tiriami bei gydomi pacientai, kuriems dažnai kartojasi šlapimo takų infekcijos, taip pat vargstantys dėl padidėjusio kraujospūdžio. Mat dėl pastarojo negalavimo dažnai būna kaltas inkstų nepakankamumas.

Pasak gydytojos nefrologės Kristinos Abraitytės–Damažeckienės, negalavimų priežasčiai išsiaiškinti net nebūtina ligonio stacionarizuoti– turima aparatūra atliekame išsamius tyrimus. Pacientui taip pat nereikia klaidžioti po kitas gydymo įstaigas, visapusiška pagalba suteikiama čia, Klaipėdos jūrininkų ligoninėje. Guldyti pacientą į skyrių prireikia, kai norima patikslinti diagnozę arba prireikia skubios pagalbos.

Šiuo metu ligoninės kartotekoje – apie 200 stebimų  sergančių lėtiniu inkstų funkcijų nepakankamumuligonių, 18  dializuojamų ambulatorinių pacientų. 55 pacientams atliktos inkstų transplantacijos.

Dializės nenutrūksta

Tris ar keturis kartus per savaitę po kelias valandas – tokiu ritmu gyvena dializuojami pacientai. Pagal nustatytą grafiką žmonės į šias procedūras atvyksta iš aplinkinių vietovių. Juos vėliau pakeičia kiti pacientai, ir taip šešias dienas per savaitę iki vėlaus vakaro – toks yra planinis darbas. Tačiau dializės procedūros nenutrūksta ir sekmadienį bei poilsio dienomis. Kelios laisvos vietos Dializių poskyryje visada saugomos pacientams, kuriems reikalinga skubi pagalba.

Dažnai į ligoninę atvežami sunkiai sergantys ligoniai iš kitų medicinos centrų. Kartais nutinka taip, kad net du trečdaliai pacientų būna iš kitų sveikatos priežiūros įstaigų. Dializės procedūrų prireikia ligoniams, gydomiems kitose ligoninėse dėl įvairiausių priežasčių. Tad čia atvyksta žmonės ne tik iš  Vakarų Lietuvos: Šilutės, Klaipėdos, Palangos, Mažeikių, Tauragės, tačiau iš Šiaulių, Jurbarko, Telšių. Per metus apie 500 dializių atliekama pacientams, kurie gydosi kituose Jūrininkų ligoninės skyriuose.

Dializuojamų pacientų amžius ilgėja

Sergančiųjų inkstų ligomis kasmet daugėja, o nustatomos diagnozės – vis sunkėja, pastebi nefrologai. Vis daugiau žmonių taip pat prireikia ir dializės procedūrų, tačiau vis dažniau jiems galima padėti. Profesionaliai atliekamos dializės padidino pacientų išgyvenamumą. Nefrologijos ir dializės skyriaus darbuotojai gali pasidžiaugti, kad kai kurie jų pacientai dializuojami per 10 ar net 15 metų. Mat ne visiems jiems galima inkstų transplantacija.

Pastaraisiais metais sulaukiama ir itin solidaus amžiaus dializuojamų pacientų. Vyriausiajam iš jų buvo 96 metai. Prieš šešerius metus dializės procedūras Jūrininkų ligoninėje pradėjęs šis garbaus amžiaus vyras – vyriausias pagal amžių ne tik pajūryje, bet ir Lietuvoje. Tad gydytojai nefrologai džiaugiasi, kad mūsų šalyje netaikomas dializių amžiaus cenzas, kaip kai kuriose kitose valstybėse.

Vartydami nuotraukų albumą, nefrologai vardijo buvusius savo pacientus. Kai kurie jų – jau išėję Amžinybėn, kai kuriems atlikta inkstų transplantacija. Kad dializuojamų pacientų mirtis jautri tema, patvirtina gydytojų bei slaugytojų akyse susikaupusios ašaros. Užtat geriausias paskatinimas skyriaus darbuotojams, tai geras ligonio žodis ir noras gydytis būtent Jūrininkų ligoninės, Nefrologijos ir dializių skyriuje.

Pacientė Zuzana iš Palangos 1996-aisiais, vasario 22 d. patekau į nevilties erdvę. Vilniaus universitetinėje ligoninėje man pasakė, kad reikalinga dializė… Dabar gyvenu Palangoje ir gydausi Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje. Tai mano antrieji namai, kur labai gera aplinka. Gydytojų paguodos ir palaikymo žodžiai padeda nusimesti slogutį. Čia dirba pačios geriausios slaugytojos: Nadiežda, Emilija, Virginija, Edita, Nijolė, kurioms vadovauja vyresnioji. slaugytoja Natalija.   Didelę padėką noriu išreikšti nefrologinio skyriaus vedėjai J.Priluckienei, kuri visada būna ten, kur reikia pagalbos. Tai gydytoja, kurią vien išvydus apima tikėjimas, kad nieko baisaus negali atsitikti.

Pacientas Jonas Jovaišas iš Klaipėdos Dializuojuosiu septynerius metus. Man labai patinka šis skyrius, darbuotojai. Čia labai geras aptarnavimas ir kolektyvas.

Nefrologijos ir dializių skyriuje dirba

  • 7 gydytojai, atsakingi už skyriaus ir dializuojamus pacientus, jie taip pat konsultuoja Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje,
  • 6 slaugytojos dirba hemodializių poskyryje: budi kartu su gydytojais, atlieka skubias dializes, filtracijas Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriuje,
  • 8 slaugytojos dirba Nefrologijos skyriuje.

Statistika

  • skyriuje per metus vidutiniškai gydosi 550 pacientų, iš jų per 50 proc. patenka skubos tvarka,
  • per metus atliekama per 4500 dializės procedūrų,
  • 350 hemofiltracijos procedūrų per metus atlikta Anesteziologijos ir intensyviosios terapijos skyriuje,
  • per metus Ambulatoriniame-konsultaciniame skyriuje konsultuojama per 2 tūkst. pacientų,
  • nefrologai atlieka per metus apie 3 tūkst. ultragarsinių tyrimų.

Informacijos šaltinis: Klaipėda

Paskutinį kartą atanujinta 2014-04-28 16:09:43