Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Klaipėdos jūrininkų ligoninės ginekologų darbai nenusileidžia garsių klinikų laimėjimams

IMG_7413  jur lig ginek sk kolektyvas

„Aišku, sirgti nesmagu, bet, žinot, kai užsuka gydytojai Virginijus Diržauskas arba Rima Gražienė, kurie visuomet šypsosi, visos ligos tarsi išgaruoja“, – tokiais žodžiais žurnalistus pasitinka viena Klaipėdos jūrininkų ligoninės Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriaus pacienčių.

Įrašai padėkų knygoje liudija, kad gražių atsiliepimų skaičiumi šis skyrius galėtų puikuotis prieš kolegas. Tačiau čia dirbantys medikai – kuklūs. Jie teigia tiesiog dirbantys mėgstamą darbą, o puikių rezultatų pasiekia, nes turi visas galimybes tobulėti ir naudotis moderniausia įranga bei technologijomis.

 

Operuoja 96 proc. pacienčių

Nedidelis, bet tvirtas kaip kumštis Klaipėdos jūrininkų ligoninės Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyrius darbais šiandien nenusileidžia universitetų ligoninėms.

Nors daugiau nei prieš du dešimtmečius, kuomet skyrius dar tik buvo kuriamas, pasak jo vedėjo akušerio – ginekologo Virginijaus Diržausko, svajota turėti bent vieną modernia įranga aprūpintą operacinę. Dabar ligoninėje tokių, skirtų vien ginekologijai, yra trys.

Kasdien čia atliekamos penkios šešios įvairios apimties planinės operacijos, o pats skyrius sėkmingai konkuruoja net su didžiųjų klinikų kolegomis.

„Dvidešimt metų – ilgas laiko tarpas. Tiesa, pradžioje mokėmės, o šiandien, kaip sakoma, imamės „high-end“ dalykų. Atliekame tiek retas, tiek ir rutininėmis tapusias operacijas. Kažkada šalies mastu buvome pats jauniausias ginekologijos skyrius, o dabar esame pasiekę brandą. Aiškiu keliu judame į priekį“, – sako V.Diržauskas.

Per metus Klaipėdos jūrininkų ligoninės Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriuje gydoma maždaug 2 tūkst. pacienčių. Didžiajai daliai – 96 procentams – taikomas chirurginis gydymas.

Iš pradžių, kaip sako ir čia dirbantys medikai, skyrius buvo orientuotas į endoskopines operacijas, o dabar operacijų spektras labai platus. Atliekamos laparotominės pilvo sienos pjūvio operacijos, operacijos per makštį, minimaliai invazinės laparoskopinės ir histeroskopinės operacijos.

„Minimali invazinė chirurgija šiandien yra viena prioritetinių chirurgijos krypčių. Pati minimaliai invazinės chirurgijos koncepcija yra pažangi, nes siekiama diagnozuoti ir gydyti chirurgines ligas, atliekant kuo mažesnę intervenciją į žmogaus kūną“, – pasakoja akušeris-ginekologas V.Diržauskas.

 

Suformuoja gimdas ir makštis

Be rutininėmis tapusių, skyriuje atliekamos ir gana retos operacijos, kurių šalyje per metus skaičiuojami vienetai. Vienos tokių – įgimtų lytinių organų anomalijų koregavimas.

„Kai pacientės turi įgimtų defektų, lėmusių įvairias lytinių organų anomalijas, pavyzdžiui, kai normaliai nėra susiformavusios genitalijos ar yra dvi gimdos, atliekame operacijas, kurias be mūsų, mano žiniomis, daro tik kolegos kauniečiai, o gal ir vilniečiai. Tai gana retos operacijos. Tačiau rezultatai, drįsčiau sakyti, – labai geri. Mūsų operuotos septynios pacientės, kurios turėjo nesusiformavusią makštį. Jas stebime ir dabar. Džiaugiamės, kad moterys gyvena visavertį gyvenimą. Pirmąsias tokias operacijas darėme naudodami pilvaplėvę, pastaruoju metu – riestinės žarnos segmentą, laparoskopo kontrolėje. Dviem pacientėms atliktos plastinės gimdos operacijos ir po jų moterys sėkmingai pagimdė. Dirbame lygiai taip pat kaip universitetų ligoninės“, – skyriaus laimėjimais didžiuojasi V.Diržauskas.

„Be vedėjo išvardintų operacijų, atliekame kol kas dar prie retesnių priskiriamas endoskopinės lyties organų pakėlimo, kitų vadinamas šlapimo nelaikymą koreguojančias operacijas, kai esant lyties organų slinkimui, gimdos kaklelio ar makšties bigė tinkleliu fiksuojama prie kryžkaulio. Taikomos naujos technologijos moterims leidžia vėl grįžti į normalų gyvenimą“, – priduria gydytoja akušerė – ginekologė Rima Gražienė.

 

Renkasi tausojančias operacijas

Pasak V.Diržausko, skyriaus išskirtinis bruožas – maksimalus minimaliai invazinės operacinės technikos bei naujausių technologijų taikymas operuojant pacientes.

Čia visada pirmenybė teikiama minimaliai invazinei, vadinamajai tausojamai operacinei technikai, minimaliam stresui prieš operaciją, mažesniems pjūviams, mažesniam pooperaciniam skausmui, rūpestingai slaugai po operacijos ir greitam sveikimui.

„Buvome pirmieji, bent jau Vakarų Lietuvoje, aktyviai pradėję laparoskopines operacijas, šią metodiką pritaikant daugeliui – tiek retais, tiek ir įprastiniais atvejais“, – pasakojo V.Diržauskas.

Labai išaugo ir toliau auga endoskopinių operacijų skaičius (artėja prie tūkstančio per metus), laparoskopijos jau perkopė 500 per metus.

Ženkliai išaugo ir laparoskopinių gimdos operacijų, kai šalinamos miomos. Tokios operacijos, pasak medikų, tenkina pacienčių pageidavimą išsaugoti gimdą. Taip pat atliekamos ir laparotominės operacijos. Visų jų tikslas, kaip sako gydytoja R.Gražienė, išsaugoti moteriai visavertį gyvenimą.

 

Gydo ir nevaisingumą

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriuje pacientės operuojamos ir dėl ikivėžinių bei vėžinių kiaušidžių, gimdos kūno, gimdos kaklelio, vulvos ligų.

Atskirą vietą čia užima nevaisingų pacienčių tyrimai bei endoskopinis nevaisingumą sukeliančios patologijos operacinis gydymas. Sava „duonos riekė“ tenka ir endometrioze sergančių pacienčių operaciniam gydymui.

Skyriuje atliekamos ir onkologinės operacijos, kai laparoskopijos ar laparotomijos metu pašalinami įvairūs pakitimai. Tiesa, kaip pabrėžia V.Diržauskas, onkologinės ligos nėra vyraujanti patologija gydymo įstaigoje.

„Didžiąją dalį tokių pacienčių perima specializuoti onkologijos skyriai. Ne todėl, kad mes ko nors nepadarytume, tiesiog kai kurie atvejai būna gana sudėtingi ir jiems reikia daugiaprofilinio bei kompleksinio gydymo. Tačiau iš esmės, pas mus gydomos ir operuojamos visos ginekologinės ligos“, – sako skyriaus vedėjas.

 

Eilių nėra

Paklausti apie eiles skyriaus medikai tik šypsosi ir vienbalsiai atsako: „Pas mus jų tiesiog nėra“. Kiekvienos operacijos laikas suderinamas su paciente, taip pat prisiderinama prie jos menstruacijų ciklo ir daugelio kitų niuansų.

„Dar nesulaukiau skundų, kad pas mus sunku patekti ar, kad labai ilgos eilės. Juolab kad pacientė, iš anksto žino, ne tik kada bus guldoma, bet ir kuris gydytojas ją prižiūrės ir operuos. Pacientės visuomet renkasi, pas kurį gydytoją norėtų būti gydomos bei operuojamos. Be to, eilių neatsiranda dar ir dėl to, kad moterys į skyrių guldomos tik visiškai ištirtos, kai viskas aišku ir tiksliai žinoma, kas ir kaip. Reikalingi tyrimai atliekami bei diagnozės patikslinamos konsultacijų metu“, – puikaus darbo organizavimo receptais dalijosi skyriaus vedėjas.

Svarbi detalė pacientėms – skyriuje už gydymą ar medicinos priemones papildomai mokėti nereikia.

 

Visada norisi dar geriau

„Būčiau, prastas vadovas, jei neturėčiau ateities vizijų ir norų“, – šypsosi V.Diržauskas. Nors šiandien į Jūrininkų ligoninės ginekologų rankas patekusios moterys gali jaustis ramios ir saugios, skyrius aprūpintas visa reikiama įranga, vedėjo teigimu, praktikuojančiam gydytojui visuomet norisi, kad būtų dar geriau.

„Yra operacijų, kuriose labai svarbus erdvės pojūtis. Pavyzdžiui, siuvant, mano nuomone, nepamainoma yra 3D technologija. Žinoma, ne visais atvejais, bet gana dažnai. Kaip tik trečias mėnuo bandome šią aparatūrą.Labai patogu, kai operacijos metu visą vaizdą matai ne tik dvimatėje erdvėje, bet ir jauti, tarkim, adatos sukimą, siūlo judėjimą. Atliekant onkologines operacijas labai svarbus gylio pojūtis, kad geriau jaustum, kaip išsidėstę limfmazgiai, kitos struktūrinės detalės, prie kurių reikia prieiti arti ir pamatyti ne tik jas, bet ir tai, kas yra už jų. To reikia net ir labai patyrusiam operuojančiam ginekologui. Turbūt kaip vieną svarbiausių technologijų, kuriai būtų teikiama pirmumo teisė, įvardyčiau histeroskopijai skirtas kameras, nebijančias drėgmės. O toliau – instrumentai, kurių tobulėjimui galo niekuomet nebus“, – į ateitį žvelgia V.Diržauskas.

 

Pavydėtinas kolektyvas

Tačiau technika ir lieka tik technika, jei prie jos nestovi profesionalai.

„Galiu drąsiai sakyti, jog mūsų skyriaus kolektyvas – tikrai neeilinis. Nuo pat atidarymo čia dirba gydytojos Aldona Butkutė, Vilija Urbanavičiūtė, Jolanta Sąlygienė, Rima Gražienė. Šiek tiek vėliau gydytojų komandą sustiprino Odeta Drūlytė, Jūratė Jaseliūnienė, dr. Marius Diržauskas ir Aleksandras Krištanavičius. Net neabejoju, jog pacientų atsiliepimai yra geri dėl profesionalių medikų bei puikiai darbą atliekančių slaugytojų. Dauguma jų skyriuje dirba apie 20 metų ir yra pripratusios rūpintis pacientais lyg artimaisiais. Toks nuoširdus rūpestis lemia, jog pacientės ligoninėje jaučiasi lyg namuose“, – įsitikinęs skyriaus vedėjas.

Maloniai stebina ir minimali Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyriaus personalo kaita. Per 20 metų skyriuje pasikeitė vos keli gydytojai.

„Mūsų skyriaus vedėjas itin skatina nuolat mokytis, tobulėti. Todėl nestovime vietoje, mums neužtenka Lietuvos, patirties semtis nuolat vykstame į užsienį. Tiesa, daugelį dalykų, pristatomų tiek Lietuvos, tiek užsienio konferencijose, mes jau taikome. V.Diržauskas naujoves labai greitai pritaiko praktikoje ir stengiasi, kad tai, ką moka jis, sugebėtų ir jo kolegos. Praktiškai visi skyriaus gydytojai yra jo mokiniai, ir vargu ar geresnį mokytoją būtume radę. Geriausias mūsų darbo įvertinimas – teigiami pacienčių atsiliepimai. Labai malonu, jog jų sulaukiame išties nemažai“, – sako R.Gražienė.

 

Tarp kitko:

Skyriaus gydytojai atlieka histeroskopines (diagnostikos ir gydymo metodas, padedantis apžiūrėti ir įvertinti gimdos ertmės pokyčius bei atlikti chirurginius veiksmus), laparoskopines (operavimo būdas, kuomet per kelis nedidelius pjūvius pilvo sienoje, naudojant optinę sistemą ir plonus manipuliatorius, pilvo ertmėje atliekami operaciniai veiksmai), laparotomines (pjaunant pilvo sieną) ir vaginalines (per makštį) operacijas. Atliekamos gimdos šalinimo operacijos per makštį laparoskopijos ar laparotomijos būdu, šlapimo nelaikymo korekcinės operacijos, pasislinkusių moters dubens organų gydymas (korekcinės – plastinės operacijos), makšties/gimdos kaklelio išslinkimo po gimdos šalinimo operacijų fiksavimas (sakrokolpo/cervikopeksija). Atliekamos sudėtingos išplėstinės onkoginekologinės operacijos (laparoskopijos ir laparotomijos būdu); lyties organų ( kiaušidžių, kiaušintakių, gimdos kūno, gimdos kaklelio, išorinių lyties organų) auglių operacijos per makštį, histeroskopijos, laparoskopijos ar laparotomijos būdu; kiaušintakinio nevaisingumo diagnostika, endoskopinės plastinės kiaušintakių operacijos; gimdos ertmės patologijos, disfunkcinių ir kraujavimų menopauzėje gydymas; įgimtų lyties organų pakitimų korekcija (hipertrofavusių lytinių lūpų plastika, makšties suformavimas iš pilvaplėvės klostės ar riestinės žarnos segmento laparoskopijos metu); dirglios šlapimo pūslės operacijos (VASA / CESA) ir t.t.

 

Komentaras

Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga:

– Ginekologijos ir endoskopinės ginekologijos skyrius yra vienas mūsų įstaigos pasididžiavimų. Skyriaus gydytojai – profesijos asai, savo srityje aiškiai lyderiaujantys taikant inovatyvius ir pažangiausius gydymo būdus, o visas skyriaus personalas – nuoširdžiai atsidavęs pacientams. Ne be reikalo kažkada šis skyrius pacientų buvo išrinktas nuoširdžiausiu.

Profesionalumo ir žmogiškumo dermė vainikuoja šio skyriaus laimėjimus, prie kurių prisideda ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės vadovybės sudarytos sąlygos gydytojams tobulėti. Nuo ligoninės ir skyriaus atidarymo dienos, jam buvo nupirkta anuomet moderniausia diagnostikos ir gydymo įranga. Nuolatos ją atnaujiname, kad medikai dirbtų komfortiškomis sąlygomis, o pacientės sulauktų aukščiausio lygio pagalbos. Ligoninėje didžiulis dėmesys skiriamas diagnostikos ir gydymo kokybei. Visada siekiau ir siekiu, kad gydytojai sektų naujoves, įgytų žinių, skatinu juos vykti į mokslines konferencijas ne tik Lietuvoje, kad patys dalintųsi praktine patirtimi su kolegomis. Didžiuojuosi tokia brandžia ir profesionalia komanda, puiku, kad skyrių papildo jauni gydytojai, kurie noriai perima vyresniųjų patirtį.

 

 Savaitraštis “Lietuvos sveikata”

 

Paskutinį kartą atanujinta 2015-07-24 14:44:13