Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

KLAIPĖDOS JŪRININKŲ LIGONINĖJE MEDICINOS PAGALBOS PASLAUGOS – AMBULATORINĖS KONSULTACIJOS, PLANINĖ HOSPITALIZACIJA, AMBULATORINĖ REABILITACIJA, MEDICINOS KOMISIJA JŪRININKAMS BEI MOKYMAI JŪRININKAMS – TEIKIAMI ATSIŽVELGIANT Į VISAS SAM IR VISUOMENĖS SVEIKATOS SPECIALISTŲ REKOMENDACIJAS IR LAIKANTIS GRIEŽTŲ SAUGUMO REIKALAVIMŲ DĖL COVID-19 PLITIMO.

LIGONINĖJE GALIOJA VISI ĮSAKYMAI, TVARKOS IR RIBOJIMAI, KURIE ŠALYJE AR SAVIVALDYBĖJE YRA NUMATYTI DĖL KARANTINO AR EKSTREMALIOS SITUACIJOS.

LIGONINĖJE PACIENTŲ LANKYMAS DRAUDŽIAMAS, IŠSKYRUS TERMINALINĖS BŪKLĖS PACIENTUS. NUTRAUKTOS VISOS VANDENS PROCEDŪROS FIZINĖS MEDICINOS IR REABILITACIJOS SKYRIAUS PACIENTAMS.

Kraujagyslių tyrimai ir gydymas – dienos stacionare

Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Kardiologai – vieni paklausiausių gydytojų specialistų, prie kurių kabinetų nuolat susidaro eilės tiek konsultacijoms, tiek planiniams tyrimams. Kad eilės mažėtų, o pacientai pagalbos sulauktų kuo greičiau, Klaipėdos jūrininkų ligoninėje kasmet įdarbinama vis daugiau kardiologų, atnaujinama medicinos įranga, įsteigtas kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionaras, suteikiantis galimybę pacientui greičiau išsitirti širdies kraujagysles ir užkirti kelią infarktui. 

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas, gydytojas kardiologas Aurimas Knokneris pasakojo, kad maždaug pusantrų metų veikiančiame intervencinės kardiologijos dienos stacionare nuo infarkto išgelbėta šimtai gyvybių, ir ištirta tūkstančiai širdžių.

Diagnostika ir gydymas

„Dienos stacionare, taikant vietinę nejautrą, suleidus kontrastinės medžiagos, per adatos dūrį rankos riešo arterijoje specialiomis priemonėmis pasiekiama širdis. Angiografo kontrolėje yra įvertinamas kraujagyslių pralaidumas. Įvertiname, ar kraujagyslės nėra užakusios ar susiaurėjusios, o tuomet, jei reikia, atliekama gydomoji procedūra. Susiaurėjusiose vietose kraujagyslės praplečiamos, įdedamas tinklelis, vadinamas stentu. Jis susiaurėjusią vietą išplečia, kad kraujagyslė vėl nesusiaurėtų. Tinkleliai yra padengti vaistais, kuriais siekiama, kad artimiausius metus toje vietoje nedidėtų aterosklerotinis audinys“, – pasakojo A. Knokneris.

Širdies kraujagyslių diagnostinė procedūra paprastai trunka iki pusvalandžio. Tačiau, kartais ji virsta gydomąja ir užtrunka šiek tiek ilgiau.

„Kai atliekant diagnostinę procedūrą pastebima problema, kurią reikia nedelsiant spręsti, pacientui iškart atliekama ir gydomoji procedūra. Taip operatyviai šalinama problema ir taupomas laikas, kuris itin svarbus sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis“, – aiškino A. Knokneris.

Patogu pacientams

Gydytojo teigimu, pacientai po dienos stacionaro procedūrų beveik visuomet į namus išleidžiami tą pačią dieną, labai retai pacientui tenka pasilikti ilgesniam būklės stebėjimui. 

„Kol pacientai po planinių procedūrų nuolatos prižiūrimi slaugytojų guli specialioje palatoje, jiems paaiškinama, kaip reikia elgtis tam tikrą laiką po procedūros, ko vengti, o esant reikalui – kaip koreguoti gyvenimo būdą, kad širdį ir kraujagysles išsaugoti kaip įmanoma sveikesnes“, – pasakojo Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vyresnioji slaugytoja Ingrida Bakaitė.

Širdies vainikinių arterijų angiografija – senas tyrimo ir gydymo metodas, tačiau iki šiol yra laikomas vienu tiksliausių ir informatyviausių tyrimų, įtariant pacientą sergant koronarine liga.

„Tyrimą svarbu atlikti laiku, kadangi šie tyrimai kardiologams atsako į daugelį klausimų. Tai vadinamasis auksinis standartas, pagrindinis tyrimas vertinant išeminę širdies ligą. Beje, šiemet sukanka 40 metų, kai Šveicarijoje buvo atlikta pirmoji tokia gydomoji procedūra“, – pažymėjo A. Knokneris.

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje šie tyrimai ir procedūros atliekamos daugiau nei 20 metų, tačiau tik stacionare gydomiems pacientams. Todėl tyrimo reikėdavo laukti žymiai ilgiau nei dabar, kai įsteigtas dienos stacionaras.

„Ligonių kasoms suderinus apmokėjimą už dienos stacionaro paslaugas, širdies vainikinių arterijų tyrimai tapo prieinamesni pacientams. Labai svarbu ir tai, kad dienos stacionare teikiamos tokios pat aukšto lygio medicinos paslaugos kainuoja ženkliai mažiau. Taip išleidžiama mažiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, o pagalbos sulaukia daugiau pacientų“, – jau antrus metus skaičiuojančiu Kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionaru džiaugėsi Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga. 

Dienos stacionaro nauda ir patogumu neabejojama nuo pat pirmos jo darbo dienos.

Pacientų dalis, kuriai teikiamos dienos stacionaro paslaugos, kasmet didėja. Šiemet per pirmuosius penkis mėnesius skyriaus dienos stacionare buvo atlikta 250 procedūrų, iš jų – apie 70 gydymo procedūrų. Per metus dienos stacionare vidutiniškai atliekama per 500 diagnostinių procedūrų, iš kurių – apie 130 gydomųjų. Skyriuje dirba jauna ir stipri medikų komanda, kurią papildė du profesionalai iš Vilniaus.

„Klaipėdos jūrininkų ligoninė Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyrius pagal personalo ir atliekamų procedūrų santykį – absoliutūs lyderiai Lietuvoje. Turiu galvoje ne tik dienos stacionaro paslaugas, tačiau ir stacionaro pacientų tyrimą bei gydymą, taip pat ištisą parą septynias dienas per savaitę teikiamą skubią pagalbą ligoninėje įkurtų Ūminio insulto ir Infarkto gydymo centrų pacientams“, – sakė A. Knokneris.

Svarbu gyvenimo būdas

Aterosklerozė – nėra išgydoma liga. Medikai panaikina tik jos padarinius. Kad liga nesivystytų, daugiausiai nuveikti gali pats žmogus.

„Jei pas mus patekęs pacientas sunerimsta, pradeda rūpintis savo sveikata, koreguoti rizikos faktorius, tuomet liga gali ir nesugrįžti. Be amžiaus ir lyties, vienas svarbiausių nekoreguojamų rizikos faktorių yra genetika. Jeigu artimiausi giminaičiai – seneliai, tėvai, broliai, seserys – turi šią ligą, tikimybė susirgti ir jums siekia net 75-90 procentų„, – įspėjo kardiologas A. Knokneris.

„Dar vienas nekoreguojamas rizikos faktorius yra lytis. Iki menopauzės, moterys ateroskleroze serga rečiau nei vyrai, visa kita – galima koreguoti. Dienos stacionaro palatoje dirba slaugytoja, kuri žino ne tik procedūrų specifiką, prižiūri riešo srityje esančią arterijos punkcijos vietą, seka paciento kraujospūdį, pulsą, skysčių balansą, bet ir duoda patarimų, kaip reikėtų koreguoti gyvenimo būdą“, – pasakojo I. Bakaitė.

Aterosklerozės rizikos faktoriai

Nekontroliuojami:

Paveldimumas;

Lytis;

Amžius.

Kontroliuojami:

Rūkymas;

Cukrinis diabetas;

Arterinis kraujo spaudimas;

Mityba;

Fizinis aktyvumas.

Klaipėdos jūrininkų ligoninė yra trečia ligoninė Lietuvoje pagal atliekamų širdies ir kraujagyslių intervencijų skaičių. Per metus atliekama per 5 000 diagnostinių procedūrų ir apie 1 800 gydomųjų procedūrų. Ligoninėje yra Ūminio insulto ir Miokardo infarkto su ST pakilimu diagnostikos ir gydymo centrai, skubi ir kvalifikuota pagalba teikiama visą parą, 7 dienas per savaitę.

 

Dienraštis “Vakarų ekspresas”

 

 

Paskutinį kartą atanujinta 2017-07-13 17:10:28