Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Kraujo vėžys išgydomas vis dažniau

Hematologijos skyriaus medikų komanda su šios medicinos srities pradininku uostamiestyje dr. Romualdu Jurgučiu (centre).

Hematologijos skyriaus medikų komanda su šios medicinos srities pradininku uostamiestyje dr. Romualdu Jurgučiu (centre).

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Onkohematologijos skyrius – vienintelis Vakarų Lietuvoje. Jame naujausiais metodais bei priemonėmis gydomi įvairiomis kraujo ligomis ir krešėjimo sutrikimais sergantys žmonės. Pastaraisiais metais didžiąją skyriaus pacientų dalį sudaro limfoma, ūmine ir lėtine leukemija, mielomine liga, mielodisplastiniu sindromu sergantys regiono gyventojai.

“Kraujo ligomis sergančių žmonių gydymas – viena iš prioritetinių Jūrininkų ligoninės sričių. Per metus kvalifikuotos hematologinės pagalbos čia sulaukia apie 1200 pacientų.

Džiugina tai, kad kraujo ligų gydymo rezultatai Lietuvoje nuolat gerėja. Pavyzdžiui, nuo kai kurių limfomų anksčiau pagydavo tik 40- 50 proc. pacientų, o pastaruoju metu tikimybė pasveikti išaugo iki 80- 90 proc.“, – teigia Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga. „Padedant nusipelniusiam Lietuvos gydytojui, biomedicinos mokslų daktarui Romualdui Jurgučiui, skyrius savo veiklą pradėjo kartu su ligonine. Šiandien Onkohematologijos skyrius – vienas iš trijų specializuotų kraujo ligomis sergančių žmonių gydymo centrų šalyje. Jame dirba aukščiausios kvalifikacijos medikai, ligoniai gydomi ne tik chemoterapija, bet ir biologiniais, naujo veikimo mechanizmo preparatais, kurie padeda pasiekti geresnių gydymo rezultatų. Be medikamentų, skyriaus ligoniams gydyti reikalingos ir kraujo komponentų transfuzijos“, – pasakojo ligoninės vadovas.

Tikimybė pasveikti didėja

Hematologijos skyriaus vedėja gydytoja Ligita Malciūtė teigia, jog pastaraisiais metais dėl medicinos pažangos, gerėjančios diagnostikos, taikomos biologinės terapijos ir kitų pažangių gydymo metodų, kraujo vėžiu sergančių žmonių išgijimo procentas pastebimai išaugo. „Gerėja diagnostika, gerėja ir gydymas. Mūsų skyriaus pacientai ligauna visa tai, kas prieinama hematologijos srityje Lietuvoje. Jūrininkų ligoninėje taikome visus gydymo metodus. Tik tuo atveju, kai pacientui prireikia kaulų čiulpų transplantacijos, jis toliau gydytis vyksta į Vilnių“, – sakė L. Malciūtė. „Piktybinės kraujo ligos nėra itin dažnos – jos sudaro apie 5 proc. visų onkologinių ligų. Nemažai mūsų pacientų yra pasveikę nuo šių ligų ir jau net pamiršę, kad sirgo. Kraujo vėžys šiais laikais tikrai nėra mirties nuosprendis. Medicinos pažanga ir ligonio nusiteikimas pasveikti, pasitikėjimas gydytoju padeda pasiekti gerų gydymo rezultatų. Norintiems pasveikti reikia daug optimizmo, nes žinia apie sunkią ligą pradžioje visus smarkiai prislegia. Būna ir tokių atvejų, kai žmonės atsisako gydytis. Skyriuje dirbantis psichologas padeda mūsų pacientams susidoroti su sudėtingomis situacijomis. Sunkia kraujo liga sergantiems žmonėms vien gydymo nepakanka – jiems svarbus artimųjų palaikymas, psichologinė ir socialinė pagalba. Deja, yra ir beviltiškų atvejų, kai medikai padėti ligoniui nebegali. Tai sunkiausi momentai mūsų darbe“, – pasakojo gydytoja.

Svarbi diagnostika

“Gydant onkohematologines ligas būtina išsami diagnostika, vien kraujo tyrimo nepakanka. Labai svarbūs histologiniai (limfinių mazgų, audinių, kaulų čiulpų) ir imunohistocheminiai tyrimai, citogenetinių pakitimų analizė, ligos eigą ir prognozę lemiantys molekuliniai žymenys. Jais remdamasis gydytojas parenka kuo efektyvesnį gydymą“, – pažymėjo L. Malciūtė. Didžioji dalis laboratorinių tyrimų atliekami ligoninės laboratorijoje. Dėl tyrimų aktyviai bendrabendradarbiaujama su Santariškių klinikų Laboratorinės diagnostikos centru, Valstybiniu patologijos centru, taip pat su Vilniaus ir Kauno hematologijos centrais ir kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis.

Komandinis darbas

“Mūsų skyrius yra neatsiejamas nuo kitų ligoninės padalinių. Dirbame komandiniu principu, nes kovoje su piktybinėmis ligomis turi būti pasitelkiamos geriausios diagnostikos ir gydymo pajėgos. Ypač džiaugiamės profesionaliais ligoninės Intensyviosios terapijos ir reanimacijos skyriaus medikais, teikiančiais pagalbą mūsų pacientams visada, kai tik jos prireikia. Gydymo aukštų dozių chemoterapija metu ir po jos kraujo ligoligomis sergantys žmonės būna nusilpę, lengvai pažeidžiami įvairių infekcijų, todėl jiems prireikia intensyvaus sekimo ir gydymo. Esame dėkingi reanimatologams, kurie padeda mums išvesti pacientus iš tokių būklių“, – sakė gydytoja L. Malciūtė.

Gelbėja gyvybes

Hematologijos skyriuje, be vedėjos, triūsia dar keturi gydytojai: Birutė Franckevičienė, Neringa Gailiūtė, Margarita Gimbutytė ir Mindaugas Jurgutis. Patyrusių slaugos specialistų komandai vadovauja vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Sadauskienė. Skyriuje veikia dienos stacionaras, į kurį atvykstantiems pacientams atliekami tyrimai, lašinami vaistai ir kraujo preparatai. „Mūsų darbas išties nelengvas, ypač emociškai. Tačiau pas mus skyriuje beveik nėra kadrų kaitos, tad suprantame vieni kitus iš pusės žodžio ir visi esame laimingi tada, kai pavyksta žmogų išplėšti iš mirties nagų“, – sakė L. Sadauskienė, dirbanti šiame skyriuje nuo pirmos dienos. Viena iš tokių džiugių akimirkų visam skyriaus kolektyvui nutiko visai neseniai. Jauna moteris greitosios medicinos pagalbos automobiliu buvo atvežta į ligoninę sunkios būklės. Per trumpą laiką jai buvo diagnozuota reta patologija ir suteikta reikiama pagalba vaistais bei laiku pradėta būtina pakaitinės plazmaferezės procedūra. Onkohematologijos ir Reanimacijos skyrių gydytojai, slaugytojos, laboratorijos darbuotojai dirbo negalvodami apie save ir darbo laiką. Pasak skyriaus vedėjos L. Malciūtės, jei pacientė laiku nebūtų gavusi šios kvalifikuotos medicininės pagalbos, didelė tikimybė, kad ji nebūtų išgyvenusi. „Tokie ar panašūs skubūs atvejai mūsų skyriaus medikų darbe labai dažni“, – akcentavo L. Malciūtė.

Informacijos šaltinis: VE

Paskutinį kartą atanujinta 2014-04-28 16:04:37