Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Ligoninėje Palangoje – slaugos rojus

IMG_2204

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamentas gali didžiuotis Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriumi, kuris yra vienas moderniausių Vakarų Lietuvoje ir atitinka europinius standartus. 80 vietų skyriuje teikiamomis paslaugomis gali naudotis ne tik palangiškiai ar klaipėdiečiai, bet ir Kauno regiono gyventojai.

Moderniausias Vakarų Lietuvoje

Tokio aukšto lygio slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas, kokios teikiamos Palangoje, gali pasiūlyti reta ligoninė.

“Pagrindinis mūsų tikslas buvo sudaryti pačias geriausias sąlygas pacientams, kad atvykę pas mus jie jaustųsi patogiai, būtų apsupti dėmesio ir pagarbos. Į Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių, kuriame teikiamos ir paliatyviosios slaugos paslaugos, patenka ypač sunkiai sergantys pacientai, kurių gydymas ir slauga tęsiasi iki 120 dienų. Kasmet šiame skyriuje gydoma apie 400 žmonių“, – sakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga.

Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje įrengtos erdvios palatos su autonomine ventiliacija ir oro kondicionavimu, neįgaliesiems pritaikytais sanitariniais mazgais, ligonių keltuvais, deguonies tiekimo ir personalo iškvietimo sistemomis. Ligoniai gali išsikviesti medikus ne tik palatoje, bet ir duše ar tualete.

Slaugyti padeda keltuvai

Skyriuje yra vienuolika paciento monitoravimo sistemų, kurios prijungiamos, kai pacientas gydomas intensyviosios terapijos palatose. Jos padeda sekti ligonio gyvybinės funkcijos – pulsą, širdies veiklą, monitoriuje stebima kardiograma.

Sumontuoti penki mobilūs keltuvai, kuriuose įrengti stacionarūs slankiojantys mechanizmai, yra didžiulė paspirtis skyriaus medikams.

Personalas džiaugiasi, kad visa moderni įranga oriai jaustis leidžia ne tik pacientams, bet ir darbuotojams. Jiems nebereikia sunkiai kilnoti ligonių – didžiausias fizinis krūvis tenka keltuvams. Nebėra rūpesčių ir norint numaudyti nevaikštantį, paralyžiuotą pacientą. Skyrius turi modernią lovą-vonią, kurioje įkeltą pacientą galima be vargo išmaudyti.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius labiau primena jaukią sanatoriją, o ne ligoninę, kurioje slaugomi sunkūs, dažniausiai vyresnio amžiaus ligoniai po insultų, infarktų, traumų, sudėtingų operacijų, iškankinti onkologinių ir kitų ligų.

Palatos, kuriose ligoniai guli tik po 2–3, – šviesios ir erdvios, o pro langus matosi miškas. Koridoriai išpuošti paveikslais, čia yra ir koplytėlė, ir kineziterapijos, masažo kabinetai.

Pasirūpinta ir pacientų artimaisiais. Skyriuje yra palata, skirta labai sunkiai sergančiųjų artimiesiems, kurie nori budėti prie ligonio iki paskutinės jo gyvenimo minutės.

Padeda įveikti kančias

Pasak Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vedėjos Stanislovos Einikienės, labai gerai, jog šis skyrius yra daugiaprofilinės ligoninės dalis – taip atsiveria nemenkos diagnostikos ir gydymo galimybės.

„Gauname pačius sunkiausius pacientus ir reikia įdėti labai daug darbo, kad palengvintume žmogaus kančias arba pastatytume jį ant kojų“, – sakė S.Einikienė.

„Jaunų pacientų sulaukiame nedaug, daugiausia – vyresnio amžiaus. Širdies ir kraujagyslių, onkologinės, senatvinės ligos, traumos – tai vyraujančios mūsų pacientų ligos. Labai džiugu, kai pavyksta pasiekti gerų rezultatų. Nekalba, nevaikšto po insulto pacientė, o po kurio laiko jau vaikštančią išsiunčiame į reabilitaciją. Tokių atvejų turime ne vieną. Aišku, tenka ir skaudžių dalykų regėti, kai senatvėje žmonės lieka niekam nereikalingi. Padedame, kiek galime“, – pasakojo skyriaus medikės.

Slauga yra ypač jautri sritis. Arčiausiai pacientų esančios slaugos specialistės, kaip ir visų sričių gydytojai, neatsilieka nuo medicinos pažangos. Įsisavina naujas technologijas, nuolat tobulėja. O tai, kad slaugytojos, be nuolatinės ligonių priežiūros ir kitų savo pareigybių, išklausydamos sergančiųjų bėdas ir suteikdamos jiems viltį pasveikti, pasijusti geriau, atlieka ir psichologo darbą – kasdienybė.

 

Kauniečių sulaukia nedaug

Apie slaugos poreikį ir galimybes kalbamės su Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento Medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vedėja Stanislova Einikiene.

– Ar slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų poreikis Lietuvoje yra didelis?

– Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų poreikis yra didžiulis ir kasmet jis didėja. Nors šalies gydymo įstaigose yra įsteigta nemažai slaugos lovų, kuriasi privačios slaugos iniciatyvos, dažnas, turintis sunkiai sergantį artimą žmogų, patiria šios paslaugos stygių. Gerėja asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas bei kokybė, žmonės ilgiau gyvena, tad visuomenė senėja. O senoliais rūpintis naujas tradicijas puoselėjančioms ir naujomis ekonomikos sąlygomis gyvenančioms kartoms tampa vis sunkiau. Emigracija taip pat palieka ryškias pasekmes: jaunimas išvažiuoja, o Lietuvoje lieka vieniši seni asmenys, kuriais nebėra kam pasirūpinti.

– Slauga yra sunkus ir daug laiko, įgūdžių reikalaujantis darbas ligonio artimiesiems. Kiek laiko per metus pacientui gali būti užtikrinta ori slauga specializuotoje gydykloje?

– Per kalendorinius metus Teritorinės ligonių kasos pacientui užtikrina iki 120 dienų medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas. Kai šis limitas baigiasi, lieka kitos įvairios priežiūros formos: slauga namuose arba globa stacionarinėse globos įstaigose.

– Su kokiomis teritorinėmis ligonių kasomis esate sudarę sutartis dėl medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų teikimo? Iš kokių miestų sulaukiama pacientų?

– Klaipėdos jūrininkų ligoninė dėl medicininės slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų teikimo yra pasirašiusi sutartis su Klaipėdos bei Kauno teritorinėmis ligonių kasomis. Daugiausia sulaukiame pacientų iš Palangos ir Klaipėdos miestų. Kauniečių būna nedaug. Paprastai tai būna ligoniai, kurių artimieji gyvena pajūryje.

 

Dienraštis „Kauno diena“

Paskutinį kartą atanujinta 2015-07-22 15:33:05