Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 38 50 52
(8 46) 49 11 11
Priėmimo skyrius
(8 46) 49 10 19

Medikai mynė dviračius už sveiką širdį

Šeštadienį, rugsėjo 29-ąją, buvo minima Pasaulinė širdies diena. Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai jau tryliktą kartą surengė žygį dviračiais, kuriuo ragino miestiečius rūpintis savo širdimi.

Medikams nerimą kelia tai, kad kas antra mirtis Lietuvoje – dėl kraujotakos sistemos ligų. Lietuvos higienos instituto duomenimis, 2017 m. mirtys nuo kraujotakos sistemos ligų sudarė 56,1 proc., nuo piktybinių navikų – 20 proc. Per metus vien Klaipėdos jūrininkų ligoninėje dėl širdies ligų gydosi per 4 tūkst., o ambulatoriškai konsultuojama per 15 tūkst. pacientų.

Jūrininkų ligoninės vadovas dr. Jonas Sąlyga sakė, kad į žygį dviračiais ligoninės kolektyvas važiavo jau tryliktus metus iš eilės.

„Kodėl mes tai darome? Būtent mūsų ligoninėje yra įkurti miokardo infarkto, ūmaus insulto diagnostikos ir gydymo centrai. Mūsų pareiga – ne tik gydyti, bet ir skleisti žinią apie sveiką širdį„, – sakė J. Sąlyga.

Visada per miesto centrą keliavusi dviratininkų kolona šį kartą pakeitė maršrutą ir pasirinko kelionę dviračių takais iki Karklės. Ten visų laukė ligoninės kineziterapeučių parengta širdį stiprinanti mankšta ir sveikas piknikas.

„Norime, kad žmonės būtų kuo sveikesni, todėl mes, gydytojai, pacientai, slaugytojos, Klaipėdos universiteto bendruomenė, rodydami pavyzdį, važiuojame dviračiais ir skatiname visus daugiau judėti, atsisakyti žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio, nesubalansuotos mitybos. Žinoma, lietuviai nuo seno mėgo gausiai pavalgyti, bet ir maitinantis būtinos taisyklės. Todėl ir siekiame skleisti žinutę apie tai, ko reikia, kad širdis būtų sveika“, – sakė J. Sąlyga.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės II kardiologijos skyriaus vedėja dr. Rūta Raugelienė priminė, kad širdžiai itin kenkia nutukimas, nejudrumas ir rūkymas, todėl reikėtų keisti savo gyvensenos įpročius.

Jūrininkų ligoninės I kardiologijos skyriaus vedėja dr. Dalia Jarašūnienė akcentavo, kad yra be galo daug informacijos apie sveiką gyvenseną, ligų prevenciją. Vis dėlto, gydytojos teigimu, mokslininkai dar neišrado geresnės prevencijos už fizinį aktyvumą kiekvieną dieną, nuo vaikystės išugdytus įpročius sveikai ir saikingai maitintis, dalintis geromis emocijomis su draugais, kolegomis ir kaimynais, negriauti savo sveikatos žalingais įpročiais.

„O jeigu jus užklupo liga, o ji kaip visada ateina netikėtai, svarbu atpažinti pirmuosius jos simptomus, nediagnozuoti, negydyti ligų pačiam pasitelkus „Google“ ar „Facebook“, bet kreiptis į gydytojus. Jeigu turite skundų dėl širdies, neramina jūsų genetika – tėvai, broliai ar seserys iki 65 metų sirgo miokardo infarktu – būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju, kardiologu ir pasitikrinkite savo sveikatą, įvertinkite savo riziką ir koreguokite rizikos veiksnius. Bet prieš tai – pažadėkite savo širdžiai sveiką gyvenseną!“ – rūpintis savimi skatino dr. D. Jarašūnienė.

Kasmet pasaulyje 17,5 mln. žmonių anksti miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Manoma, kad 2030 m. šis skaičius išaugs iki 23 mln. Lietuvoje kasmet nuo šių ligų miršta apie 23 tūkst. žmonių.

Patarimai

Sumažinkite saldžių gėrimų ir vaisių sulčių vartojimą – rinkitės vandenį arba nesaldintas sultis.

Per dieną suvalgykite 5 porcijas (1 porcija – viena sauja) vaisių ir daržovių – jos gali būti šviežios, šaldytos, džiovintos.

Pabandykite apriboti perdirbtų ir fasuotų maisto produktų suvartojimą, nes ten dažnai yra daug druskos, cukraus ir riebalų.

Sudarykite savo sveikos mitybos planą, gaminkite pietus namuose.

5 kartus per savaitę užsiimkite mažiausiai 30 min. vidutinio intensyvumo fizine veikla arba mažiausiai 75 minutes per savaitę intensyvia fizine veikla. Žaiskite, vaikščiokite, atlikite namų ruošos darbus, šokite – tai tinka! Būkite fiziškai aktyvesni kiekvieną dieną – eikite, važiuokite dviračiu, lipkite laiptais.

Meskite rūkyti. Neberūkant, per 2 metus itin sumažėja išeminės širdies ligos išsivystymo rizika. Praėjus 15 metų nuo rūkymo metimo pradžios, širdies ir kraujagyslių ligų rizika tampa tokia, kaip ir nerūkiusių asmenų.

Paskutinį kartą atanujinta 2018-10-03 16:05:12