Informacija
(8 46) 49 10 09
(8 46) 38 19 59
Registratūra
(8 46) 49 11 11
Skubi pagalba
(8 46) 49 10 19

Медична допомога українцям

Medicinos pagalba ukrainiečiams

Atmintinė skelbiama lietuvių, anglų, ukrainiečių bei rusų kalbomis.  Atmintinę rasite čia.

Ne tik estetika: kokias problemas gali slėpti atsikišęs pilvukas?

METODAS. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pilvo sienos operacijas SCOLA metodu atliekantys gydytojai Karolis Daktaras (kairėje) ir Aušrys Gedgaudas sako, kad tos pačios operacijos metu galima išspręsti ne vieną problemą.

Nemaža dalis gimdžiusių moterų pastebi, kad būna sunku atsikratyti po nėštumo likusio pilvo. Medikai teigia, kad neretai priežastimi gali būti ne susikaupę riebalai, o pilvo sienos deformacija, kurią sukelia prasiskyrę tiesieji pilvo raumenys. Tai vadinama diastaze.

Kosmetinis defektas

Diastazė pastebima tiesiesiems pilvo raumenims prasiskyrus apie 2 cm, tačiau kartais jie prasiskiria ir daugiau nei 7 cm.

Toks raumenų prasiskyrimas nereta gimdžiusių moterų problema. Nėštumo metu augantis vaisius ištempia pilvo sieną. Bandydami prisitaikyti prie kintančių kūno formų, raumenys neatlaiko ir prasiskiria ties baltąja linija (nuo bambos iki krūtinkaulio).

Po gimdymo atliekant fizinius pratimus, daliai moterų pavyksta susigrąžinti buvusias formas, tačiau neretai, jei pratimai nepadeda, pilvas lieka kosmetiškai pakitęs.

Įtarti diastazę galima tada, kai įtempus pilvo raumenis, atsiranda papildomas iškilimas, tarsi dar vienas pilvukas.

Susirūpinti dėl diastazės reikėtų ir labai didelį antsvorį turintiems ar nutukusiems žmonėms.

” Greičiau diastazę pastebi liekni žmonės. Apkūnūs žmonės dažnai net nežino, kad turi diastazę, o problema išryškėja tik numetus daug svorio. Papildomi kilogramai raumenis veikia ne tik nėštumo metu, bet ir nešiojant antsvorį. Tad diastazė atsiranda ne tik moterims ir ne tik dėl nėštumo”, – akcentuoja Klaipėdos jūrininkų ligoninės Abdominalinės chirurgijos skyriaus gydytojai Aušrys Gedgaudas ir Karolis Daktaras.

Diastazę lydi išvaržos

Gydytojas chirurgas A.Gedgaudas pasakojo, kad diastazės susidarymą gali lemti įvairūs faktoriai, taip pat ir įgimti.

Vienas iš jų – jungiamojo audinio silpnumas. Kita rimta priežastis gali būti patiriamas didelis fizinis krūvis ar per mažas kūno treniruotumas.

„Kai jungiamasis audinys neatlaiko, raumenys prasiskiria. Dažniausiai kaltas būna ne vienas faktorius, o jų kombinacija”, – aiškino A. Gedgaudas.

Gydytojo teigimu, su diastazės problema gali susidurti ir sunkų fizinį darbą dirbantys vyrai.

O jei patiriamas ypač didelis fizinis krūvis, diastazė progresuoja, gali formuotis išvarža.

Laikui bėgant gali pradėti varginti ir kitos problemos: pilvo ir nugaros skausmai, vidurių užkietėjimai ir kt.

„Diastazė beveik visada būna susijusi su išvarža. Dažniausiai pasitaiko bambos išvarža, bet būna ir baltosios linijos išvarža. Kai kuriais atvejais būna net kelios išvaržos”, – pasakojo A.Gedgaudas.

Chirurgas prisiminė, kad anksčiau rimtesnių priemonių diastazei šalinti buvo imamasi tik komplikuotais atvejais, kai susiformuodavo išvarža. Tuomet gydytojai atlikdavo didelės apimties operaciją,  pjūviai taip pat būdavo dideli. Šiandien ši problema sprendžiama minimaliai invazinės chirurgijos metodais.

Efektyvus metodas

Klaipėdos jūrininkų ligoninės abdominalinės chirurgijos gydytojas Karolis Daktaras teigė, kad ilgą laiką diastazės atvejais būdavo siūloma fizioterapija, mankštos pilvo raumenims stiprinti, kad problema neprogresuotų.

Vėliau pradėta bandyti problemą spręsti chirurginiais metodais, iš pradžių tai darydavo tik plastikos chirurgai.

Ištobulėjus chirurginio gydymo metodams tokias operacijas šiandien atlieka ir pilvo chirurgai.

Pasak K. Daktaro, ypač pasiteisino prieš keletą metų sukurtas SCOLA metodas – laparoskopinė pilvo diastazės korekcija.

Tai efektyvus metodas, kuriam nereikia didelių pjūvių, komplikacijų skaičius mažas, o efektyvumas – didelis.

Operacija atliekama pro nedidelius pjūvelius bikini zonoje laparoskopiniais instrumentais.

Procedūros metu poodinis riebalinis audinys atskiriamas nuo tiesiųjų pilvo raumenų, raumenys grąžinami į savo vietą, taip atstatant normalią pilvo sienos anatomiją.

Tuomet pilvo raumenys sutvirtinami specialiu tinkleliu, kuris padeda sugrąžinti ir išlaikyti pilvo sienos formą, neleidžia raumenims prasiskirti.

Po operacijos kurį laiką rekomenduojama dėvėti korsetus ar specialius diržus, riboti fizinį krūvį.

„Efektas matomas iškart po operacijos. Tai viena tų operacijų, kurios rezultatų nereikia laukti kelis mėnesius. Vos atlikus operaciją nebelieka atsikišusio pilvo, o maždaug per mėnesį pilvo siena galutinai sutvirtėja”, – pasakojo A. Gedgaudas ir K. Daktaras.

Gydytojų teigimu, moterims rekomenduojama tokią operaciją atlikti tada, kai nuo paskutinio gimdymo praeina bent metai, o moteris nebeplanuoja nėštumo ateityje.

Skleisti žinią

Jūrininkų ligoninėje endoskopinės operacijos SCOLA metodu atliekamos apie dvejus metus.

„Žinia apie galimybę greitai ir efektyviai išspręsti problemą plinta. Tačiau vis dar labai daug žmonių nežino, kad yra metodas, kuris vienos operacijos metu leidžia išspręsti ir diastazės, ir išvaržos problemas”, – teigė A. Gedgaudas.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojai sako, kad įtariant, jog susidūrėte su diastazės problema, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją.

„Šeimos gydytojas įvertina ar reikia chirurgo konsultacijos. Jei taip, pasiunčia pas mus. Po apžiūros mes nusprendžiame, koks gydymas ir kokia metodika reikalingi”, – sakė A. Gedgaudas.

PO. Atlikus diastazės operaciją pasikeitimai matomi iškart po operacijos.

PRIEŠ. Atlikus diastazės operaciją pasikeitimai matomi iškart po operacijos.

 

Paskutinį kartą atanujinta 2022-09-05 15:46:17