ļ»æ
Nacionalinis Transplantacijos Biuras
PasiraÅ”yk sutikimą internetu
15min.lt Žinios gyvai
Alpera
Novartis
Aktualus klausimas
Ar žinote, kad sutikimą donoro kortelei gauti galima pasirašyti ir vaistinėje?


2015-04-23 Kaip aktyvinti organų donorystę? Diskusija Klaipėdoje

Donorystės pasiekimai, plėtros galimybės ir trukdžiai Klaipėdos krašto ligoninėse – į tokią diskusiją Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos pakvietė Klaipėdos krašto donorinių ligoninių atstovus.


Diskusijoje dalyvavo Klaipėdos Universitetinės, Respublikinės, Vaikų, Jūrininkų ligoninių, taip pat Plungės, Mažeikių, Šilutės, Tauragės ligoninių atstovai – reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių gydytojai, administracijos atstovai. Išklausę Nacionalinio transplantacijos biuro direktorės Astos Kubilienės pranešimą, susitikimo dalyviai diskutavo ir aiškinosi, kaip į donorystės procesą galima būtų įsitraukti ir regioninėms ligoninėms. Diskutuota apie smegenų mirties diagnostiką instrumentiniais būdais, nes ne visose ligoninėse yra galimybė atlikti angiografijos ar kompiuterinės tomografijos angiografijos tyrimą, tartasi, kaip organizuoti smegenų mirties nustatymo konsiliumus, kai nėra nuolat budinčių trijų gydytojų, galinčių dalyvauti konsiliume.


Aptartas ir gydytojo reanimatologo darbo krūvis, kai ligoninėje, kurios reanimacijos skyriuje yra 6 lovos, budi tik vienas gydytojas. Tam pačiam gydytojui, be reanimacijos skyriuje esančių ligonių gydymo, tenka dalyvauti ir operacijose taikant anesteziją, jis kviečiamas ir į priėmimo skyrių konsultacijai. Todėl tokiu dideliu krūviu dirbančiam gydytojui kalbėti dar ir apie donoro ruošimą – sudėtinga.


Svarstyti siūlymai dėl donorystės koordinatoriaus pareigybės įsteigimo ligoninėje ar papildomo priedo prie atlygio skyrimo. Gydytojai dalinosi patirtimi, kaip dėl organų donorystės sekasi kalbėtis su mirusiųjų artimaisiais. „Dirbame ypatingomis sąlygomis – nuolat patiriame psichologinę įtampą,  todėl pokalbis su mirusių žmonių artimaisiais yra labai sudėtingas. Tai turėtų išgirsti ir tie, kurie formuoja sveikatos politiką“, – kalbėjo gydytojai.


Buvo diskutuojama ir apie vertybes, kurios skatina dirbti atsakingą gydytojo darbą, ir apie trukdžius, kurie griauna gydytojo autoritetą – apie straipsnius žiniasklaidoje, kurie menkina gydytojo įvaizdį visuomenėje.


Svarstytas ir apmokėjimo už paruoštą donorą klausimas: kaip paskirstomos lėšos už donoro ruošimo etapus, kokios patirties yra įgiję didesnės ligoninės, ruošiančios donorus.


Organų donorystė – ypatinga medicinos sritis, apjungianti visuomenę, gydytojus ir daugybės šiame procese dalyvaujančių tarnybų atstovus. Kalbėdami apie organų donorystę, neišvengiamai turime kalbėti apie mirtį. Jos sukeliamo skausmo suvokimas nesikeičia, todėl kalba apie organų donorystę turi būti labai atsakinga, ir tai suvokti turėtų visi, kurie dalyvauja organų donorystės procese.

 
Susitikimą su donorinių ligoninių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių gydytojais pradėjo Lietuvos asociacijos „Gyvastis” Klaipėdos skyriaus pirmininkė Irina Tkačenko, atstovai Rima ir Olegas. Jų papasakotos asmeninės istorijos – kaip žmogaus gyvenimas pasikeičia po transplantacijos, dėkingumas donorų artimiesiems ir padėka gydytojams – tai didelis paskatinimas gydytojams dirbti, nes įprastai recipientų (laukiančiųjų transplantacijos) gydytojai reanimatologai nemato, nes šie pacientai gydomi kitose ligoninėse.


Nacionalinis transplantacijos biuras susitikimus su donorinėmis ligoninėmis organizuos nuolatos.


Dėkojame  Klaipėdos miesto savivaldybei už diskusijai suteiktas patalpas.

 


Komentarai:Jūsų vardas: El. paštas:

Komentaras:paieška:

Naujienų užsakymas >>

Biudžetinė įstaiga

Nacionalinis Transplantacijos Biuras

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Įmonės kodas 193114935

Santariškių g. 2, LT - 08661 Vilnius

Tel. +370 5 279 60 96, + 370 5 279 6691
+ 370  686 12 461 (budintis koordinatorius)

Faks. + 370 5 20 40 121

[email protected]